Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Sigorta Şirketlerinin 2020 Karnesi: Kömür Artık “Sigortalanamaz”

Sigorta Şirketlerinin 2020 Karnesi: Kömür Artık “Sigortalanamaz”

“Insure Our Future” (Geleceğimizi Sigortala) kampanyasının, sigorta şirketlerinin iklim politikalarına ilişkin hazırladığı yıllık karnesinin dördüncüsü 2 Aralık günü yayımlandı. Karneye göre, sigortacıların devamlı olarak kömürden çekilmesi, kömür projeleri için sigorta temin etmeyi daha zor ve pahalı hâle getiriyor.

11 ülkedeki 19 kuruluşun katkısıyla hazırlanan Geleceğimizi Sigortala: Sigortacılık, Fosil Yakıtlar ve İklim Değişikliği 2020 Karnesi yayınlandı. Bu yıl dördüncüsü yayınlanan karne, sigorta sektörüne öncülük eden 30 şirketin fosil yakıt yatırımlarını, iklim değişikliğiyle mücadele politikalarını ve poliçelerini değerlendiriyor.

Bu yılki karneye göre, sigortacıların daha çoğunun giderek kömürden çekilmesi, kömür projelerinin sigortalanmasını daha zor ve yüzde 40’a kadar daha pahalı hale getiriyor.

Kömürden çıkış hareketi ivme kazanıyor

Önceden “Unfriend Coal” adıyla bilinen “Insure Our Future” (Geleceğimizi Sigortala) kampanyasının, sigorta şirketlerinin iklim politikalarına ilişkin hazırladığı yıllık karnesinin dördüncüsü dün yayımlandı. Karneye göre, sigortacıların devamlı olarak kömürden çekilmesi, kömür projeleri için sigorta temin etmeyi daha zor ve pahalı hâle getiriyor.

Kömürden çıkış hareketi ivme kazanıyor olmasına rağmen uluslararası iklim hedefleri doğrultusunda piyasayı harekete geçirmek için gereken miktarın halen gerisinde kalıyor. ABD, Lloyd’s sigorta borsası ve Doğu Asya’daki büyük sigorta şirketleri hâlâ kömürü sigortalarken, sigorta sektörü dünya çapında şimdiye kadar petrol ve doğalgaz konusunda geniş kapsamda aksiyon almadı.

Avrupa ve Avustralya’daki sigorta şirketlerinin çoğu artık kömür için sigorta teminatı sağlamıyor. Diğerleri ise kömüre daha fazla tedbir uyguluyor ve kapasiteleri sınırlandırıyor. Willis Towers Watson (çok uluslu risk yönetimi, sigorta komisyonculuğu ve danışmanlık şirketi) kömür şirketlerinin sigorta fiyatlarında %40’a varan artış tespit etti. Adani Group’un planladığı Avustralya’daki Carmichael kömür madeni gibi tartışmalı projeler ise sigorta teminatı edinmekte zorlanıyor.

Sigorta sektörü, yalnızca küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırma hedefine uygun projeleri sigortalayarak düşük karbonlu bir ekonomiye geçişi tetikleme yönünde eşsiz bir potansiyele sahip. Sektörün bu konudaki faaliyetlerini raporlayan ve dokuz ülkeden 17 kurum tarafından yayımlanan “Geleceğimizi Sigortalamak: 2020 Sigorta, Fosil Yakıtlar ve İklim Değişikliği Karnesi” (Insuring Our Future: The 2020 Scorecard on Insurance, Fossil Fuels and Climate Change) bugün düzenlenecek “Insurance, Risk and Capital EMEA” dijital konferansında ilk kez sunulacak.

“Insure Our Future” kampanyasının başladığı 2017 yılından beri en az 23 sigorta şirketi, kömür projeleri için teminatını kısıtladı veya tamamen sonlandırdı. Bu sayı, birincil sigorta piyasasının %12,9’unu, reasürans piyasasının da %48,3’ünü oluşturuyor. Sigorta şirketleri aynı zamanda yatırımlarını da kömürden çekiyor. Sektörün mal varlığının %40’ını oluşturan toplam 12 trilyon dolar değerinde yatırıma sahip en az 65 sigorta şirketi, yatırımlarını geri çekme veya kömüre yeni yatırım yapmama politikası benimsedi. 2017 yılında bu politikalara sahip şirketler 4 trilyon dolar hacme ulaştı.

‘Kömüre Sigorta Sağlama Bırakılmalı’

“Insure Our Future” kampanya koordinatörü Peter Bosshard, “Sigorta şirketlerinin fosil yakıtlardan uzaklaşmaya devam etmesi olumlu bir gelişme, fakat gittikçe daha kötüye giden iklim krizi karşısında daha çok ivme kazanılması gerek. Bu konuda geride kalan Lloyd’s, AIG ve Tokio Marine gibi kurumlar kömüre sigorta sağlamayı bırakmalı ve tüm sigorta şirketleri, aynı zamanda petrol ve doğalgaza verdikleri desteği de aşamalı olarak sonlandırmalı” dedi.

Küçülen Kömür Piyasası, Odağı Petrol ve Doğalgaza Çeviriyor

Willis Towers Watson, kömüre sigorta temin eden şirketlerin bile yıllar süren kayıplardan sonra daha tedbirli olmaya başladıklarını ve kapasite azaltımına gittiklerini bildiriyor ve ekliyor: “Sigortalının kömür ile ilişiği olan operasyonlarının boyutu, teminat sağlanıp sağlanmayacağı konusunda giderek daha belirleyici oluyor.”

Karnede ilk kez bu yıl sigorta şirketlerinin petrol ve doğalgaza yönelik taahhütleri de değerlendiriliyor. Katran yağına sağladığı sigorta teminatını kısıtlayan veya sonlandıran sigorta şirketi sayısı bir yıl içinde dörtten dokuza çıktı. Ayrıca Avustralya’dan Suncorp, tüm petrol ve doğalgaz sigorta teminatını aşamalı olarak durdurma planı açıklayan ilk ve tek şirket oldu.

Kömür kullanımı, CO2 emisyonunun %40’ından (arazi kullanımı kaynaklı emisyonlar hariç); petrol ve doğalgaz ise toplam %55’inden sorumlu.Bu nedenle yeni fosil yakıt projeleri inşa etmek, küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırma planına uygun değil. Küçülen kömür piyasası, sigorta şirketlerinin fosil yakıt piyasası üzerinde sahip olabileceği etkiyi gösterirken aynı zamanda petrol ve doğalgaz piyasalarının da bu etkiye tabi olabileceğini işaret ediyor.

Küresel petrol ve doğalgaz piyasasının %70’ine, en büyükleri AIG, Travelers, Zürich ve Lloyd’s olan 10 kurum sigorta temin ediyor. Öte yandan piyasanın %45’ini kontrol eden şirketler şu anda kömürden çekilmiş durumda ve piyasanın dörtte birinin sigortaları 1,5°C’lik iklim hedefini destekleyen sigorta şirketleri tarafından sigortalanıyor.

Reclaim Finance İcra Direktörü Lucie Pinson, “Sektörün kömürden çekilmesine öncülük eden Avrupalı sigorta şirketleri, petrol ve doğalgaz konusunda da liderliği üstlenerek harekete geçmeli. Allianz, AXA, Munich Re ve Zurich, yatırım portföylerini 1,5°C hedefine uygun hâle getirme güvencesini verdi. Eğer bu hedefe yönelik ciddi yol kat edeceklerse, yeni petrol ve doğalgaz üretmeyi planlayan şirketlere yatırım ve sigorta sağlamayı sonlandırmalılar” diye konuştu.

Öncüler ve Geride Kalanlar: Amerikan ve Asyalı Sigorta Şirketleri ile Lloyd’s Borsası Harekete Geçmiyor

Bu yılın karnesi, ivmenin dünya çapında arttığını fakat bölgeler arası büyük farklar olduğunu ortaya koyuyor. ABD’deki sigorta şirketleri, dünya çapındaki emsallerinin gerisinde kalmaya devam ediyor. Chubb ve AXIS Capital’ın ardından geçen yıl Liberty Mutual ve The Hartford da kömüre sağladıkları sigortayı azalttı, fakat bu çekilme politikaları Avrupa’daki öncü sigorta şirketlerinin politikalarına kıyasla önemli ölçüde zayıf. AIG, Berkshire Hathaway, Travelers ve diğer Amerikan sigorta şirketleri ise fosil yakıtlar konusunda herhangi bir şekilde harekete geçmedi. Karnede bulunan 10 Amerikan sigorta şirketinin tamamı iklim hareketine karşı lobi faaliyetleri yürüten kuruluşları desteklemeye devam ediyor.

Doğu Asya yavaş yavaş harekete geçiyor

Doğu Asya pazarı ise yavaş yavaş hareket etmeye başlıyor. Geçen ay Samsung Fire & Marine, kömürü sigortalamayı bırakacağını bildiren ilk Asyalı sigorta şirketi oldu, fakat bu karar ile ilgili detaylar henüz açıklanmadı. Japonya’nın üç büyük sigortacısı olan Tokio Marine, Sompo ve MS&AD ile Çin’den Ping An, sigortalamaya ilişkin çok temel kısıtlamalar açıklamış olsalar da kömürü sigortalamaya devam eden başlıca firmalar arasında bulunuyor.

Avrupa’da ise Lloyd’s of London, kömürü sigortalamaya devam eden son büyük sigortacı. Lloyd’s, merkez fonundaki yatırımlarından kömürü çıkarmış olsa da borsasının %97’sini oluşturan doksandan fazla üye sendikaya herhangi bir talimatta bulunmayarak kömür için büyük bir sigorta kaynağı olmaya devam ediyor.

SumOfUs Kıdemli Kampanya Danışmanı Flora Rebello Arduini, “Lloyd’s of London ve üyeleri, dünyanın en yıkıcı fosil yakıt projelerinden bazılarına sigorta ve yatırım sağlıyor. Avrupa’daki meslektaşları iklim hareketine öncülük eder ve kömürden çekilirken, Lloyd’s başka hiç kimsenin sağlamayacağı sigortayı sağlamak için devreye girdi. Yok olmaya yüz tutmuş ve yıkıcı bir endüstri için son çare olmaya çalışmak bir gurur kaynağı olamaz. Lloyd’s, iklim tahribatına neden olan bu gidişatı durdurmalı” dedi.

Karne, 30 lider sigorta şirketinin faaliyetlerini sıralıyor. Bu sıralama, şirketlerin fosil yakıtlara yönelik sigortalama ve yatırım politikalarını toplu olarak değerlendirip puanlayarak gerçekleştirildi. Bu puanlamanın temel aldığı veri ise 20 şirketten gelen anketin yanıtları ve halka açık verilerden oluşuyor.

Bu veriler ve değerlendirmelere göre:

Sigortalama: AXA ve Swiss Re, fosil yakıt sigortalamayı sonlandırma konusunda lider şirketler oldu. Bu şirketleri Hannover Re, Zurich ve Munich Re izledi. Bu şirketlerin politikaları hem kömürü, hem de katran kumunu kapsıyor. Öte yandan AIG, Berkshire Hathaway, Lloyd’s, Sinosure, Travelers ve W.R. Berkley, herhangi bir kısıtlama olmadan kömürü sigortalamaya devam ediyor.

Yatırımlar: SCOR ve AXA, yatırımları sonlandırma konusunda başı çeken şirketler oldu. Bu iki şirketi Swiss Re, Allianz ve Zurich izledi. Allianz hariç diğer öncü şirketlerin planı kömürün yanında katran kumunu da içeriyor. Bazıları ise yeni proje planlayan herhangi bir şirkete yapılmış yatırımı hesaba katmıyor. Bu raporda değerlendirilen diğer 16 sigorta şirketinin kömüre yatırımı sonlandırma konusundaki politikaları daha az kapsamlı ve dokuz şirket de kömüre yatırım yapmaya devam ediyor.

Öncü iklim faaliyetleri: Legal & General, diğer öncü iklim faaliyetleri alanında en yüksek puanı elde etti. Bu kategori, sigorta şirketlerinin öncelikle 1,5 °C iklim hedefine yönelik taahhütlerini ele alıyor. Aviva, Zurich, Munich Re, QBE ve AXA, bu kategoride yüksek puan alan diğer şirketler oldu. 10’u karnedeki tüm ABD şirketleri olmak üzere 13 sigorta şirketi, iklim hareketine karşı lobi faaliyetleri yürüten kuruluşları destekledikleri için negatif puan aldılar.

Kaynak: İklim Haber

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top