Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > SAMÇEP sözcüsü Özdağ: “SASKİ’nin açıklaması ciddiyetten uzak”

SAMÇEP sözcüsü Özdağ: “SASKİ’nin açıklaması ciddiyetten uzak”

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) sözcüsü Mehmet Özdağ, geçtiğimiz günlerde SASKİ tarafından “denize kanalizasyon değil atıksu boşaltılmıştır” şeklinde yapılan açıklamaya tepki göstererek, “Samsun halkı ile alay edilmektedir” derken, SASKİ Genel Müdürü Fatih Yılmaz’a “Sen bu denizde yüzer misin?” diye sordu.

SASKİ, Samsun Atakum ilçesi Adnan Menderes bulvarı sahilindeki atıksu terfi tesisinden denize kanalizasyon suyu akıtıldığı iddialarına karşılık bir açıklama yaparak, denize kanalizasyon değil atıksu boşaltıldığını belirtmişti. Bu yapılan açıklamaya sert tepki gösteren SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, yapılan açıklamanın ciddiyetten uzak ve halkla alay edercesine bir açıklama olduğunu belirtirken, SASKİ Genel Müdürü Fatih Yılmaz’a yönelik tepkisini de “Çobanlı’da denize boşaltılan suda kendileri yüzerler mi, çocuklarını bu suya sokarlar mı?” sözleri ile ifade etti.

Samsun halkı ile alay edilmekte

SAMÇEP sözcüsü Özdağ, konu hakkında şunları söyledi:

“Atakum’da denize kanalizasyon akıtılmasının infial yaratması üzerine, SASKİ yönetiminin yaptığı basın açıklaması itiraf niteliğindedir. Öncelikli olarak yapılan açıklamadan; Çobanlı İskelesi terfi istasyonunda arızalı olan pompa sayısının birden fazla olduğu görülmektedir. Yönetim sorumluluğu sadece sorunu çözmek değil, sorun oluşmadan riskleri en aza indirmektir. Birden fazla pompa arızalandığı halde neden zamanında bakım onarım faaliyetleri yapılmamıştır. SASKİ yönetiminin önleyici bakım-onarım faaliyetlerini aksattığı görülmektedir.

Arızanın kısa sürede giderildiği iddia edilmektedir. Kısa süreden kasıt nedir? Neredeyse sabahtan akşama kadar süren arıza kısa mıdır? Denize kaç metreküp atık su boşaltılmıştır? Samsun halkı denizde yüzerken tonlarca kanalizasyon atığı mavi bayraklı plaja boşaltılmıştır.

Yine yapılan açıklamada; “denize kanalizasyon değil atık su boşaltılmıştır” denilerek Samsun halkı ile alay edilmektedir. Çobanlı’da denize boşaltılan suda acaba kendileri yüzerler mi, çocuklarını bu suya sokarlar mı?

Son zamanlarda Samsun’da SASKİ ile yaşanan sorun sadece Çobanlı İskelesi ile sınırlı değildir. Samsun’un doğusundan batısına, Liman içine, Mert Irmağı’na ve Doğu Park’ın doğusuna atık su boşaltılmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanını Göreve Davet Ediyoruz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, Samsun halkına karşı doğrudan sorumludur. Belediyelerin görevi bulundukları illerde yaşayan insanlara temiz ortam sağlayarak, yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmelerini sağlamaktır. Bahaneler uydurarak plajlarımıza kanalizasyon atığının deşarj edilmesi ne sebeple olursa olsun affedilemez. Sorumlular hakkında gerekli idari soruşturma derhal başlatılmalıdır…”

Mehmet Özdağ
Elektronik Mühendisi. 1966 yılında Samsun ilinin Çarşamba ilçesinde doğdu.1980 yılında İlkadım Orta Okulu’nu, 1983 yılında 19 Mayıs Lisesi’ni bitirdi. 1987 yılında Uludağ Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Türk Telekom Samsun Bölge Müdürlüğü’nde sırasıyla, Data Transmisyon Başmühendisliği, Bilişim Ağları Müdürlüğü, Network Sistemleri Planlama Kurulum Müdürlüğü ile Enerji ve Soğutma Sistemleri Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü ve Ekoloji Birliği’nde yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Halen TMMOB EMO YK üyesi olarak görev yapmaktadır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top