Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > SAMÇEP: Çarşamba Ovası için tehlike hâlâ devam ediyor!

SAMÇEP: Çarşamba Ovası için tehlike hâlâ devam ediyor!

Samsun‘un 1. sınıf nitelikli tarım bölgesi olan Çarşamba Ovası ciddi bir tehdit altında. Nitelikli tarım alanı olarak kesinlikle tarım amaçlı koruma altına alınması gerekirken, ülkedeki çarpık sanayileşme anlayışı, tarım arazileri ile halkın yaşam alanlarının bile sermayenin mülkü haline dönüştürülme çabası ve sanayileşmenin baskısı bu tehdidi gün yüzüne çıkarıyor. Öte yandan hukuk dışı uygulamalarla bu tür projelerin yürütülmeye çalışılması ve mahkeme kararlarının bile şirketlerin çıkarı için yok hükmünde görülmesi ortadaki tehdidi olduğundan daha vahim hale de getiriyor.

Mahkeme proje için 3 kez iptal kararı verdi

Çarşamba Biyokütle Enerji Santralının iptaline dönük kesinleşmiş üç adet mahkeme kararına rağmen, yatırımcı şirket, korona virüs salgın sürecini fırsata çevirme çabasında. Bu konuda bugün bir basın açıklaması yapan SAMÇEP ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri, yaptıkları ortak açıklamada hukuku tamamen askıya alan bir anlayışın egemen hale getirilmeye çalışıldığına dikkat çekerken, koronalı günleri halk için “evde kal” sürecinin şirketler için ise projelerin hukuksuzca uygulanması için bir fırsat haline getirilmek istendiği vurgulamasında bulundu. “Çarşamba Belediyesi tarafından geç de olsa mahkeme kararlarının uygulandığı ifade edilmektedir” denilen açıklamada, “ancak söz konusu kaçak inşaatın şantiye kapısında belediyenin herhangi bir mühürüne rastlanmamıştır. En azından şantiye araç giriş kapısının mühürlü olması gerekmektedir” uyarılarında bulunuldu.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) adına YK üyesi Mehmet Özdağ ve sözcü İshak Memişoğlu, Mimarlar Odası Samsun Şube başkanı Erdal Avcı, Ziraat Odası Ayvacık şube başkanı Ferda Ergun ile Terme şube başkanlığının ortak olarak yaptıkları açıklama ise şöyle:

Eğercili BES Projesi durdurulsun!

Çarşamba Ovasının ortasında yer alan Eğercili Mahallesinde, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş. tarafından inşaatı kaçak olarak devam eden Biyokütle Enerji Santralı için Samsun Valiliğinin “ÇED Gerekli Değildir” şeklindeki işlemi, Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından 18 Mart 2020 tarihinde iptal edilmiştir. Mahkemenin bu kararı Eğercili Mahallesinde inşaatı devam eden zehir santralı hakkında verilen üçüncü iptal kararıdır.

Mahkemenin kararı ne anlama geliyor?

Çevresel Etki Degerlendirmesi (ÇED) Yönetmeligi hükümlerine göre; aşamasına bakılmaksızın sürecin sonlandırılması, yapılmış imalatların sökülerek söz konusu alanların eski haline getirilmesi anlamına geliyor.

Hacı Osman Ormanı’nın önemi

Mahkeme karalarına ilave olarak; 20.04.2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca; Çarşamba Havaalanının hemen yanıbaşında yer alan 130 hektarlık Hacıosman Ormanında; 12 tür ağaç, 30 tür çalı, 68 tür ot, 32 familyaya ait

72 çeşit mantar tespit edilmiş olup, “su basar ormanı” vasfı ile Hacıosman Ormanı Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir. Bu en üst idari işlem karşısında, Eğercili Mahallesine Biyokütle Enerji Santralı kurulmasına hukuken ve fiilen imkan kalmıştır.

Çarşamba Ovası için tehlike hâlâ devam ediyor: Şirket mahkeme kararlarına uymuyor!

Ortada bu kadar mahkeme kararı varken, korona virüs salgını şirket fırsata dönüştürülmek için her türlü çabayı göstermiş, sokağa çıkma yasaklarında bile santral inşaatına hızla devam edilerek, bir taraftan mahkeme kararlarına meydan okunmuş diğer taraftan da şantiyede çalışan emekçilerin sağlığı hiçe sayılarak korona virüs salgınına meydan okunmuştur.

Çarşamba Belediyesi tarafından geç de olsa mahkeme kararlarının uygulandığı ifade edişmektedir. Ancak söz konusu kaçak inşaatın şantiye kapısında belediyenin herhangi bir mühürüne rastlanmamıştır. En azından şantiye araç giriş kapısının mühürlü olması gerekmektedir.

Bizler defalarca belirttiğimiz gibi, hukukun adilce uygulanması talebimizden vazgeçmedik,   vazgeçmeyeceğiz.   Mahkeme   kararlarının   uygulanmasında ihmali görülen sorumlular hakkında yasal ve yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Ziraat Odası Ayvacık ve Terme şubeleri

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top