Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Rize’de ‘tarihi’ HES tepkisi: Bu kez AKP’liler isyan etti

Rize’de ‘tarihi’ HES tepkisi: Bu kez AKP’liler isyan etti

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projesine karşı çıkan AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, açıklamada bulundu. Ayar, “Gelişen ve değişen şartlarda ‘biz zararın neresinden dönersek kardır’ misali bu projenin yapılmamasını düşünüyoruz. Sadece AK Parti değil, bölgenin tamamı, diğer partililer de aynı düşünüyor. Çünkü halka rağmen iş yapılamaz” dedi.

Rize’de, yıllardır devam eden ve şehrin doğal dokusuna büyük zarar veren HES projeleri sonunda AKP’lileri de sokağa döktü. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketinde, İkizdere ilçesine bağlı Dereköy mevkisinde yapılması planlanan HES projesine karşı AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, parti teşkilatı ile birlikte bölgede basın açıklaması yaptı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projesine karşı çıkan AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, açıklamada bulundu. Ayar, “Gelişen ve değişen şartlarda biz zararın neresinden dönersek kardır misali bu projenin yapılmamasını düşünüyoruz. Sadece AK Parti değil, bölgenin tamamı, diğer partililer de aynı düşünüyor. Çünkü halka rağmen iş yapılamaz” dedi.

İl Başkanı Ayar, 28 Kasımda kentte yapılacak Çevresel Değerlendirme toplantısının önemli olduğunu belirterek, “Bu alanlarda yapılacak HES projelerinin fayda maliyet analizlerine bakıldığında o günün şartlarına göre gerçekliliği ortadan kalkmıştır. Neticede yola çıkılmış, süreci doğru yönetmek durumundayız. 28 Kasım bir çevresel değerlendirme toplantısı yapılacak. Halkın toplantıya katılımın, stratejik olarak gerektiğini biliyoruz. Birilerinin o toplantının yapılmaması yönünde yapacakları faaliyetlerine de müsaade etmeyelim. O toplantı yapılacak ki, o toplantıda olumsuzluklar kayda alınacak. Kayda alınmalar yargı sürecinde elimizi güçlendirecektir” dedi.

“HALKA RAĞMEN İŞ YAPILMAZ”

Bölgedeki halkın ve tüm paydaşların aynı düşündüğünü dile getiren Ayar, “Gelişen ve değişen şartlarda ‘biz zararın neresinde dönersek kardır’ misali, bu projenin yapılmamasını düşünüyoruz. Sadece AK Parti değil, bu bölgenin tamamı, diğer partileri yöneticileri de aynı düşünüyor. Çünkü halka rağmen iş yapılamaz.

“BU PROJE OLMAYACAK”

Proje, 12 kilometre bir tünel ve o tünelden çıkan tüm malzemelerin döküleceği alanlar tamamını işgal ederek, yok edecek. Bu da turizm destinasyonu olması gereken alanların ise yok edilmesidir. Bütün bunlara baktığımız zaman halkın da talepleri bu yöndedir. Diğer siyasi partilerle de temasımız var. Onlar da halk da aynı düşüncede. O zaman ‘bu proje olmayacak’ diyoruz. Halkımız rahat olsun. Bunu istismar etmeye kalkanlara fırsat vermemesi gerektiğinin altını çiziyorum. Çünkü onların amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz bağcıyı da dövdürmeyiz, üzümü de yeriz’ diyoruz” diye konuştu. (DHA)


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top