Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ordu Çevre Derneği: Kıyılar İşgal Altında, Müdahale Edilmiyor

Ordu Çevre Derneği: Kıyılar İşgal Altında, Müdahale Edilmiyor

Ordu Altınordu’daki Güzelyalı Mahallesi kıyıları, yetkili kurumlar defalarca uyarılmasına rağmen işgal edildi. Ordu Çevre Derneği, OBB ve kıyı işgaline engel olmayan diğer kurumlara tepki gösterdi.

Ordu Çevre Derneği, Güzelyalı’daki kıyıların işgal altında olduğunu, sorumlular içerisinde büyükşehir belediyesinin, valiliğin ve kaymakamlığın olduğunu ancak herhangi bir müdahalede bulunulmadığını bildirdi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu, Ordu‘nun Altınordu ilçesine bağlı Güzelyalı mahallesi kıyılarının yetkili kurumların uyarılmasına rağmen işgal altında olduğunu duyurdu. Yapılan basın açıklamasında Ordu ili Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi kıyılarının yetkili kurumların uyarılmasına rağmen işgal edildiğini belirtildi.

Ordu Çevre Deneği Yönetim Kurulu tarafınfan yapılan basın açıklamasında, “Derneğimizin sosyal paylaşım sayfalarına Güzelyalı Mahallesi’nden kıyıların işgal edildiğine yönelik fotoğraflar geldi. Yerinde yaptığımız incelemede gönderilen fotoğrafların doğru olduğunu gördük. Buradaki deniz kıyısına yapılmak istenen duvar sürecinde dernek olarak dilekçelerimizi vermiştik. İncelendiğini ve duvarın kıyıyı işgal ettiği belirtilmişti. Önlem alınacağı söylenmesine rağmen bugün görüyoruz ki, önlem alma yerine göz yumma olmuş” denildi.

SORUMLULARIN BAŞINDA ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GELİYOR

Kıyı işgali için Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) yönetimini de suçlayan açıklamada, “Güzelyalı Mahallesi’nde işletmeler ve villaların önleri keyfi olarak işgal ediliyor. Başta OBB, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü; Altınordu Kaymakamlığı ve Ordu Valiliği kıyıların işgal edilmesinden sorumludur. Bu duvarlar buraya yapılmadan önce kamyonlarla taşlar taşındı, ağır makinalar kıyıya indi çalıştı. Kıyıları koruyacak kurumların nasıl haberi olmuyor? Bundan sonra ne yapılacak? Para cezasıyla iş kapanacak mı? Kıyılar yeniden halkın kullanımına açılmayacak mı? Dernek olarak takipçisi olacağız ve hukuksal, yasal haklarımızı kullanacağız. Gerekli suç duyurularımızı yapacağız. Bu açıklamamız da suç duyurusu olarak değerlendirilmelidir” denildi.

ŞİKAYETLERE ZAMANINDA MÜDAHALE EDİLMİYOR

Açıklamanın devamında da, “Dernek olarak bunun gibi durumlarda çok şikayet dilekçesi verdik ancak anında incelemeye gidilmediği için telafisi güç zararların oluşmasına neden olunmaktadır. Aynı şekilde Kumbaşı Balıkçı Barınağı’nda bulunan tersanenin alanını genişletmek için hafta sonu deniz dolduruyordu, haber verdik hemen müdahale etmediler. Usulsüzlükler bir an önce önlenmelidir” denildi.


Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top