Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV: Valilik yetkisi olmadığı izni verdi, Korgan Yaylası’ndaki maden sondajı yasadışı

ORÇEV: Valilik yetkisi olmadığı izni verdi, Korgan Yaylası’ndaki maden sondajı yasadışı

Ordu’nun Korgan-Aybastı ilçeleri arasındaki alanda, Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu raporu alınarak altın arama faaliyetlerine başlandı. Bölge halkı karara tepkili. ORÇEV, Ordu Korgan Yaylasında Valiliğin maden sondaj çalışmaları izin verme hakkının olmadığını belirterek, “Tarım Orman İl Müdürlüğü Mera Kurulu kararı olması gerekir. Ancak bu karar yok” dedi.

Son dönemde başta altın olmak üzere maden aranması çalışmaları için Ordu’nun yaklaşık yüzde 74’lük bölümünde maden ruhsatı verildi.

Bunun üzerine Ordu’nun Korgan ilçesinin Beypinarı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Turnalık Yaylası, Çobantepesi Yaylası Taşkesiği Yaylası sınırları içerisindeki alanda altın miktarını tespit için OrduValiliği’nden sondaj çalışma izni verildi. Fakat Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) valiliğin sondaj çalışması için izin verme yetkisinin olmadığını hatırlattı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu’nun yüzde 74’ünün maden sahası olarak belirlendiğine dikkat çekerek, “Kiminde ÇED süresi başlatıldı. Halkla yaptığımız toplantılar sonrası İdare Mahkemesine davalar açmaya başladık. Ancak Korgan yaylasında yapılan sondajın ne ÇED kararı var ne de Tarım Orman İl Müdürlüğü Mera Kurulu’nun kararı. Kimse kafasına göre sondaj yapamaz ve hiçbir makam da kendince izin veremez. Ordu Valiliği’nin şirketin sondaj yapabilmesi için izin yazısı var. Ancak bu izin geçerli değil.” dedi.

“YÖNETMELİK GEREĞİ ‘MERA KURULU KARARI’ GEREKLİ”

Maden yönetmeliğine göre sondaj çalışmaları için izin şartları olduğu vurgulanan ORÇEV açıklamasında yönetmelik hakkında şu bilgiler verildi, “Yönetmelik açıkça izin şartlarını belirtiyor. Şöyle ki, ‘Maden arama ruhsat sahibi, mera, yaylak ve kışlakların bulunduğu alanlarda; sondaj, yarma, galeri gibi fiziki müdahale gerektiren maden arama faaliyetleri yapılmadan önce gerekli belgelerle İl Tarım Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurur. Başvuru tarihinden itibaren otuz gün içinde İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu uyulması gereken esaslar belirlenerek mera tahsis amacı değiştirilmeden izin verilir. Bu faaliyetler sonrası maden arama ruhsat sahibi, faaliyette bulunduğu bölgeleri düzenleyerek en geç altı ay içinde çevre ile uyumlu hale getirir. Maden arama ruhsat sahibi faaliyetlerini, verdiği bilgi doğrultusunda yapmak zorundadır.’ denilmektedir. İşte bu yönetmeliğe göre Tarım Orman İl Müdürlüğü MERA Kurulu toplanarak ‘uygundur’ derse izin verilir. Ancak Valilik Makamının yazdığı Korgan Kaymakamlığına yazdığı 10646722 sayılı izin yazısında yönetmelik ilgi gösteriliyor. Oysa Mera Kurulu kararından söz edilmiyor.” denildi.

İlgili haber: Dünyaca ünlü mendereslerde maden tehlikesi

“BİLGİ İÇİN DİLEKÇELERİMİZİ VERDİK, MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Korgan yaylasında sondaj çalışması için bilgi edinmek yasası gereği kurumlara dilekçe verdikleri de belirtilen açıklamada, “Yönetmelik gereği Mera Kurulu kararı olması gerekir. Var mı yok mu diye Tarım Orman İl Müdürlüğüne, ÇED var mı yok mu diye de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne dilekçemizi verdik. Şirketlere yasadışı izinle verilen sondaj çalışması durdurulmalıdır. Yaylalarımızı yok eden şirketlere izin verenlere de şirketlere karşı da hukuksal ve fiili mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.


Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top