Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > ORÇEV, Ordu Büyükşehir Belediyesinin “Deniz Yıldızı” projesinin iptalini istedi

ORÇEV, Ordu Büyükşehir Belediyesinin “Deniz Yıldızı” projesinin iptalini istedi

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu ilçesi Atatürk Anıtı önünde deniz dolgusu ile yapmak istediği “Deniz Yıldızı” projesinin iptal edilmesini istedi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu ilçesi Atatürk Anıtı önünde deniz dolgusu ile yapmak istediği “Deniz Yıldızı” projesinin iptal edilmesini istedi.

Yapılan basın açıklamasına CHP, Saadet Partisi, İyi Parti, Emek Partisi, Sol Parti, SYKP, SES, Eğitim Sen, Eğitim İş, Tüm Köy Sen, Tek Gıda İş, CKD, ADD, Mimarlar Odası temsilcileri katılarak destek verdi.

Dolgular devam ediyor, hem de mahkeme kararına rağmen!

Sahilde proje tanıtım tabelasının yanında yapılan basın açıklaması öncesi parti, sendika, oda ve derneklerle iki hafta boyunca görüş alışverişi yaptıklarını belirten ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “ Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Belde Evler ve Durugöl’ü de içine alan “özel proje alanı” kapsamındaki imar planını değiştirmesi, Belde Evleri’nin yıkımının sürmesi olumlu adımlar olsa da anlayış olarak Enver Yılmaz dönemi uygulamalarını sürdürdüğüne tanık oluyoruz. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi yasadışı deniz dolgusuna devam ediyor. Belediye başkanı değişti ama anlayış ve uygulama biçimi aynı.” dedi.

Denize kavuşmak böyle olmaz

Gönül, açıklamasında OBB Başkanının “Halkı denize ulaştıracağız” sözüne de vurgu yaparak, “Bir yandan Belde Evler’i yıkıp “Halkın denize, kıyıya ulaşmasını sağlayacağız” deniyor; diğer yandan Altınordu yani merkezde Teleferik ile Mıdı Resturant’ın olduğu iskele arası doldurulmak isteniyor. Buradaki dolgu projesi Enver Yılmaz döneminde yarım kalmış projedir. Yeni Başkan Hilmi Güler de “Yarım kalanları ben tamamlayacağım.” diyor.

ORÇEV’in açmış olduğu Altınordu sahilini doldurma davasında Samsun İstinaf Mahkemesi derneğimizi haklı, OBB’yi suçlu buldu. Rıhtımdan Melet Irmağına kadar doldurulduğu ve doldurmaya devam edildiği için açılan davada da Bilirkişi Heyeti derneğimizi haklı buldu, dava devam ediyor. Tayfun Gürsoy Parkındaki projelere de Ordu İdare Mahkemesi’nde açılan davalar kazanıldı ama kararlar yok sayılıyor.

Şimdi aynı suçu Belediye Başkanı Hilmi Güler de işliyor. Teleferik yanındaki Atatürk Anıtı önünde deniz doldurularak yapılmak istenen “Deniz Yıldızı” proje için OBB Meclis kararı yok. Hatta Meclis üyelerinin bilgileri bile yok. Yapılmak istenen proje, yasal olmadığı gibi, kıyılara zarar veren, halkı denizden uzaklaştıran bir özelliği sahip.  “Denizde havuz” projesini de gördük sayelerinde. Bu yasal olmayan, kıyıları, denizi şehirden uzaklaştıran proje iptal edilmeli, kıyılara zarar vermekten vaz geçilmelidir” diyerek çağrı yaptı.

Yaşam alanlarını koruyacağız

Projenin iyi ya da kötü oluşundan çok önceliklerinin yasadışılık olduğunu belirten Gönül, “Projenin görselinde dikkat çeken bir özellik de tarihi iskele yıkılıp yerine daha uzunu yapılmak isteniyor. Enver Yılmaz otopark alanının dolgusunu büyütürken Atatürk’ün Ordu’ya çıkış iskelesi olmanın yanında tarihi miras olan iskeleyi yıkmıştı. Şimdi aynı yanlışı “Deniz Yıldızı” projesiyle Hilmi Güler yapıyor. Projenin mimarlık, mühendislik; kullanım özelliği bakımından yanlışlığını, eksikliğini tartışmıyoruz. Bizim için birinci koşul, yapılan işlerin yasal-hukuksal olup olmadığı ve yaşam alanların koruma yönündeki özelliğidir.

Enver Yılmaz da sahil ve otopark alanının doldurulmasını keyfince, yasadışı olarak yapmıştı. Açtığımız davalar sonucunda “yasadışı dolgu” tescillendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü izinsiz dolgu yapmaktan OBB’ye 72 bin TL para cezası yazdı. Buradaki yapılmak istenen “Deniz Yıldızı” projesi de aynı özellikte. Yasadışı ve hukuksuz. Kıyılar halkındır, halkın yaşam alanlarına dokunmayın.” dedi.

“Deniz Yıldızı” projesi iptal edilmeli

Gönül OBB Başkanına seslenerek, “Buradan Büyükşehir ve ilçe belediyelerine sesleniyoruz. Deniz dolguları, canlı yaşamını da yok etmektedir. Balık yuvaları yok olmakta, Karadeniz’deki balık çeşitliliği yok olmaktadır. Denizimizi ve kıyıları korumak öncelikle sizin göreviniz olmalı ancak tersi oluyor. Biz OBB ve devletin diğer kurumlarından korumak için dava açıyoruz.

“Deniz Yıldızı” projesi iptal edilmeli; hizmet yapılacaksa otopark bir an önce yeşil alan olarak düzenlenip halkın kullanımına açılmalıdır. İlimizde yaşam alanlarını koruma çabamız devam ediyor. Övgüyle propagandası yapılan hukuksuz, yasal dayanağı olmayan, halkı kıyılardan uzaklaştıranlardan biri olan “Deniz Yıldızı” projesine de bu zamana kadar olduğu gibi Ordu’daki partilerle, sendikalarla, odalarla, derneklerle birlikte karşı çıkmaya, hukuksal ve fiili mücadeleye devam edeceğiz. Bu şehre ihanet edilmesine izin vermeyeceğiz, hesap soracağız.” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top