Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV: OBB’yi kendi aldığı kararına uygun davranmaya çağırıyoruz!

ORÇEV: OBB’yi kendi aldığı kararına uygun davranmaya çağırıyoruz!

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, “Meclis kararına uy, Belde Evleri’nin zemin katını da tamamen yıkıp, burayı park olarak halkın kullanımına aç” çağrısı yaptı.

Ordu Altınordu Kirazlimanı Mahallesi’ndeki yeşil alan olarak kullanılan yerin “Özel Alan Projesi” kapsamına alınıp çok katlı bina yapılması sağlanmıştı. Mahkeme kararı sonrası Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan yıkım kararıyla birlikte alanda imar değişikliği yapılarak, PARK ALANI ilan edildi. Alanın etrafının yeniden çevrilmesi üzerine ORÇEV (Ordu Çevre Derneği) üyeleri alanda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Betonlaşmaya karşı çıkmıştık

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül tarafından okunan basın açıklamasında, alanın “Özel Alan Projesi” kapsamına alındığı andan itibaren mücadeleyi başlattıkları hatırlatıldı. Gönül açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi, Belde Evler’in yıkımı kararı sonrası alanın nasıl değerlendirileceği konusunda Mart 2020 tarihinde Meclis’te aldığı kararına uymaya çağırıyoruz. Ordu Çevre Derneği olarak; Belde Evleri’n yapılması sürecinden bu yana yapılan usulsüzlüklere karşı mücadele ettik” dedi.  “Öncelikle bu zamana kadar neler yaptığımızı belirtmekte yarar var” denilen açıklamada, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

  1. “Özel İmar Projesi”  kabul edilince Nisan 2017 yılında Kirazlimanı Mahallesi’nde kahvehanede halk toplantısı gerçekleştirdik, neler yapılması gerektiğini anlattık.
  2. 09.12.2017 tarihinde Belde Otel’in yıkılması sonrası alanda basın açıklaması yaparak “Özel Alan Projesi” kapsamında Belde Evlerin yapılmasının hukuksuz olduğunu, yüksek kat nedeniyle mahalleyi ve sahili çirkinleştireceğini dile getirdik.
  3. Nisan 2018 yılında mahalle halkının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçeleri vermelerini sağladık.
  4. 11.09.2019 tarihinde Belde Evler inşaatındaki konteynerlerin kıyı kenar yasası kapsamında kıyıyı işgal ettiğini OBB’ye ve Milli Emlak’a ilettik. İki kurum da sorumluluktan kaçtı.
  5. Bu usulsüzlükleri ortaya çıkaran ve yeşil alanı korumaya yönelik sık sık basın açıklamaları yaptık.”

Meclisinizin kararını gerçekleştirin

Şimdi de gelinen noktada yeni bir süreç başladığını vurgulayan ORÇEV, Ordu Büyükşehir Belediyesi keyfi ve hukuksuz uygulamalarına devam ettiğini ileri sürdü. ORÇEV Başkanı Gönül, açıklamasında “OBB, Mart 2020 oturumunda Ordu İdare Mahkemesinin 06.02.2020 tarih ve 2019/1886 E kararı ile Belde Evlerin kıyı kenar yasasına göre uygun olmadığı kararını dayanak yaparak Belde Evlerin yıkılması kararını aldı. Aynı toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun alanın “PARK ALANI” olması yönündeki teklifi kabul edildi. Yıkım başladı” derken, şu ifadelere yer verdi:

“Ancak binanın 1.2. blokları yıkıldıktan sonra 3. blok yıkılmadan çalışmanın sonlandırılması üzerine Ordu Çevre Derneği olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne 15.06.2020 tarihinde “yıkımın neden durdurulduğunu” sorduk. OBB, 16.06.2020 tarih ve 11149 sayılı yazısıyla, “Söz konusu alanda yargı kararıyla yıkım ve hafriyat iş ve işlemleri devam etmekte olup; ilgi dilekçede belirtilen bloğun da bu doğrultuda yıkımı gerçekleştirilecektir” yanıtı verdi.

Bugün karşı karşıya olduğumuz durum bambaşka. Yıkım tamamlanmadı. Üç blokun ortak zemini hala yıkılmadı. Burasının etrafı yeniden kapatılıyor. Başka bir çalışmanın yapılacağı endişesindeyiz.”

Yasadışı çalışmalara izin vermeyiz

ORÇEV olarak yaptıkları açıklamada, OBB’ye aldığı kendi meclis kararını uygulaması ve aldıkları karara uygun davranması çağrısında bulunularak, açıklama şu sözlerle tamamlandı:

“Bu yıkım tamamlanmalı ve OBB Meclis’in alınan “PARK ALANI” kararı uygulanmalıdır. Yıkım bir an önce yapılmalı, 2021 yılı yaz ayına yetişecek biçimde yeşil alan çalışması tamamlanmalı, geçmişte olduğu gibi mesire yeri ve semt spor alanları olmalıdır.

Buraya “PARK ALANI” dışında başka yapılacak tüm çalışmalar yasadışıdır. Yasadışı çalışmaya karşı hukuki ve fiili mücadelemizi vereceğiz. OBB yönetimini kendi aldığı kararı uygulamaya çağırıyoruz.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top