Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > ODTÜ’de direniş sonuç verdi: Şantiye binaları için yıkım kararı

ODTÜ’de direniş sonuç verdi: Şantiye binaları için yıkım kararı

ODTÜ yerleşkesinde yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının şantiye binaları kaldırılıyor, bölgede yeniden ağaçlandırma yapılacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu için öğrencilerin yaklaşık 3 ay süren mücadelesi sonuç verdi. Çankaya Belediyesi, ODTÜ yerleşkesinde yapılmak istenen yurt inşaatının şantiye binalarını ve inşaat alanı etrafına örülen çitleri kaldırmak için işlemlere başlıyor. Yıkımın ardından bölgede yeniden ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.

BirGün’den Dilek Yeğin’in haberine göre Ankara Çankaya Belediyesi ekipleri dün sabah alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttu.

ODTÜ’de protestolara neden olan KYK yurdu projesine karşı eylem yapan öğrenciler polis şiddetine maruz kalmıştı. ODTÜ Rektörlüğü’nün devretme yetkisi bulunmayan bir araziyi KYK’ye devretmesi ve inşaatın ruhsatının olmaması nedeniyle alan çitlerle çevrildi ancak öğrencilerin direniş nedeniyle hiçbir faaliyet yapılmadı.

Araziyi devretme yetkisine sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın araziyi KYK’ye devretmeyeceğini açıklamasının ardından bir hamle de Çankaya Belediyesi’nden geldi. Belediye ekipleri 30 gün önce mühürlenen inşaatın ruhsat alma süresi dolduğu için dün sabah alana kontrole gitti. Yıkım sürecini başlatmak için tutanak tutan ekipler ODTÜ Rektörlüğü’ne, Ankara Valiliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne konu hakkında bilgi verdi.

İmzalanan protokolde yer alan ‘Ağaçlar taşınacaktır’ ibaresine rağmen kesilen ağaçların yerine de yıkımın ardından yeni ağaçlar dikilmesi planlanıyor. ODTÜ Rektörlüğü ve KYK’nin yurt için başka bir alanda çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

Öt yandan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) Kavaklık bölgesinde yapılması planlanan yurt inşaatının durdurulmasının ardından sürecin nasıl devam edeceği belirsizliğini koruyor.

Çankaya Belediyesi’nin 7 Ağustos’ta alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttuğu, yakın bir zamanda şantiye binalarının kaldırılacağı iddiaları basında geniş yer aldı. Ancak Independent Türkçe‘nin ulaştığı Çankaya Belediyesi kaynakları, bu iddiaları yalanladı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top