Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Miting yasağına çığ gibi tepki: “Yasaklar doğa ve yaşamı savunmamıza engel olamaz!”

Miting yasağına çığ gibi tepki: “Yasaklar doğa ve yaşamı savunmamıza engel olamaz!”

Ekoloji Birliği tarafından düzenlenen ve DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin de genel merkez düzeyinde destek vererek organizasyonda yer aldığı “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz” başlığıyla Ankara’da gerçekleştirilecek mitingin yasaklanması pek çok ilde yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi. Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, “iklim krizine ve ekolojik yıkıma karşı birlikte mücadele edeceğimizi ilan etmeye geliyorduk” derken, yaşamı savunma mücadelesine getirilen antidemokratik yasaklama kararını protesto ettiklerini söyledi.

Ekoloji Birliği ve Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, birlikte düzenleyecekleri ekoloji mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto etti. Basın toplantısında konuşan Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, mitinge bir gün kala alınan yasak kararının demokrasi ayıbı olduğunu belirterek, “Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır” dedi.

Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Ekoloji Birliği’ni oluşturan çok sayıda ekoloji örgütünün yanı sıra, KESK, DİSK, TMMOB, TTB yönetici ve üyeleri, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan ile siyasi parti temsilcileri de katıldılar.

“Ankara’ya birlikte mücadeleyi ilan etmeye geliyorduk”

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, yaşamı savunma mücadelesine getirilen antidemokratik yasaklama kararını protesto ettiklerini söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelmeye hazırlanırken mitinge bir gün kala alınan yasak kararının demokrasi ayıbı olduğunu kaydeden Doğan, “Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, soyguna daha gür sesle ‘Dur’ demeye devam edeceğiz” dedi. Mitingin gerçekleşmesi halinde dile getirecekleri talepleri paylaşan Doğan şöyle konuştu:

“Ankara’ya ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve toplumun tüm kesimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları için birlikte mücadele edeceğimizi ilan etmeye, kapitalist sistemin doğayı, yaşam alanlarımızı ve emeğimizi pazar haline getirmesine ve sömürmesine ‘Hayır’ demeye, havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleten, doğayı ve yaşamımızı tehlikeye atan nükleer ve termik santrallere, altın madenlerine, HES’lere, RES’lere, JES’lere, termik, nükleer ve biokütle santrallerine, balık çiftliklerine, endüstriyel tarıma, kirli sanayiye, taş ocaklarına, çılgın mega projelere, betonlaşmaya, SİT alanlarının yok edilmesine ‘Dur’ demeye geliyorduk.”

“Yapılması gereken anayasal değişiklikleri anlatacaktık”

Birliğin Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, yasaklanan mitingi yaşamın savunulması için yasal değişikliklerin neler olması gerektiğine dikkat çekmek için de düzenlediklerini söyledi. Özbucak, halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bu projelerin ve çalışmaların önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini ve mücadelenin önündeki engellerin, kısıtlama ve yasakların kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

İzmir’den mücadele çağrısı: “Tüm yurttaşları doğa ve yaşam mücadelesinde yer almaya çağırıyoruz”

İzmir’de Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İKK, İzmir Tabip Odası Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Basın açıklamasını okuyan Hüsnü Dilli, Anayasanın 56. maddesini hatırlatarak, “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir, diyen 56.maddesine ve özgür irademize dayanarak mitinge bir gün kala alınan bu kararı demokratik bir hakkın engellenmesi olarak görüyor ve kınıyoruz” diyerek yasaklama kararına tepki gösterdi.

EGEÇEP eş sözcüsü Hüsnü Dilli, iklim krizine, ekolojiik yıkıma, yer altı ve yer üstü varlıkların talanına dur demeye devam edeceklerini söyleyerek, “Tüm yurttaşlarımızı bu demokratik mücadelede, yaşam ve doğa mücadelesinde yer almaya çağırıyoruz” dedi.

İstanbul’dan yükselen ses: “Doğamıza, yaşama ve geleceğimize sahip çıkmaya devam!”

İstanbul’da biraraya gelen yaşam savunucuları, Ankara’daki mitingin iptal edilme sebebinin politik olduğunu ve antidemokratik bir uygulama olduğunu belirterek, açıklamalarında şunları söyledi: “Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır ama mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması, demokrasimizin düştüğü seviyeyi gösteren yeni bir üzücü örnektir. Tüm engelleme çabalarının karşısında iklim krizine, ekolojik yıkıma, talana ve soyguna daha gür sesle DUR demeye devam edeceğiz.”

İstanbul’da yapılan açıklamada milletvekili Oya Ersoy ile Ali Şeker de hazır bulunurken, imzacılar arasında yer alan kuruluşlar ise şöyle: Adalar Savunması, Antikapitalistler, Artvin Çevre Platformu, Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri, Bakırköy Kent Savunması, Beykoz Kent Dayanışması, CHP Doğa Hakları İzleme Komitesi, Divriği Kültür Derneği, Doğanın Çocukları, Eko-Öğrenci Hareketi, Ekoloji Topluluğu, Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi, Haliç Dayanışması, Halkevleri, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, HDP İstanbul İl Örgütü, Kadıköy Demokrasi Meclisi, Kadıköy Kent Dayanışması, Kaldıraç, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kazdağları İstanbul Dayanışması, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Marksist Fikir Toplulukları, Öğrenci Dayanışma Meclisi, Polen Ekoloji, Politeknik, Roma Bostanı, Sarıyer Kent Dayanışması, Şişli Demokrasi Meclisi, Türkiye İşçi Partisi İstanbul İl Örgütü, Toplumsal Özgürlük Partisi, Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Yokoluş İsyanı.

Adana: “Rantçı, yağmacı politikalara karşı mücadele sürecek!”

Ankara Valiliğinin yasaklama kararı Adana’da da protesto edildi. Adana Çevre Platformu ve İHD Çevre Komisyonu‘nun düzenlediği basın açıklaması Abidin Dino Parkı’nda gerçekleştirildi. Platform adına basın metnini okuyan Yaşar Gökoğlu, rant için, kendi çıkarları için doğayı yağmalayan, hayatı bütün canlılar için yaşanmaz kılan şirketlere her şeyin serbest olduğunu, yurttaşların buna karşı çıkmasının ise yasak olduğunu ifade etti. Gökoğlu, “Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı gasp eden, bizi ekolojik çöküşe götüren rantçı ve yağmacı politikalara karşı ağacımızı, suyumuzu, havamızı, toprağımızı, denizlerimizi koruma mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

AYÇEP: “Ankara valiliğinin kararı hukuksuzdur!”

Aydın Çevre ve Kültür Platformu da yasak kararını protesto etti. AYÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Hicran Danışman “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyor ve bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır” dedi.

Ayrıca CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, basına yaptığı açıklamada, Ekoloji Birliği’nin mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi. Bülbül “Ankara Valisi kendini sıkıyönetim komutanı sanıyor. Hak, hukuk bilmezlikte Türkiye tam bir karanlık çağ yaşıyor” dedi.

Mersin: “Yasakçı tutum işçilere dönük müdahalede de görünüyor”

NKP Mersin Şubesi de miting yasağını basın açıklaması ile protesto etti. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı açıklamayı NKP Yürütme Kurulu üyesi Osman Koçak okudu. Koçak, iktidarın yasakçı anlayışının kendisini Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da gösterdiğini belirtti. Koçak, “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim Krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: “Yasaklar asla yıldıramaz!”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, konuyla ilgili dokuz8HABER‘e yaptığı açıklamada, “Hiçbir gerekçe bile belirtme gereği duymadan yasak koyabiliyorlar, ama yasaklar asla yıldıramaz, bu mücadeleyi yolundan alıkoyamaz. Doğaya, yaşama, geleceğe sahip çıkmak için ekoloji, emek ve demokrasi mücadelesi birlikte mücadele ve dayanışma içinde yolunda yürümeye, ekolojik yıkıma, talana ve soyguna dur demeye devam edecektir” dedi.

Bursa’dan sert tepki: “Yıkıma, talana, soyguna daha gür sesle DUR demeye devam!” 

Ekoloji Birliği’nin mitingine Valilik tarafından yasak getirilmesi kararına ilişkin Bursa Çevre Platformu‘ndan da sert tepki geldi. “Bu yasaklamanın mantığını Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da görüyoruz. Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır” şeklinde tepki gösteren Bursa Çevre Platformu, açıklamasında “Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacak. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” dedi.

DOÇ ve ODTÜ Kİ: “Herkesi doğa ve yaşama yönelik saldırıya DUR demeye çağırıyoruz”

Doğanın Çocukları grubu da ODTÜ Kavaklık İnsiyatifi ile birlikte “Ekoloji Mitingi”nin iptal edilmesine ilişkin ortak basın açıklaması yaparak, yasak kararını protesto ettiklerini belirtirken, “Herkesi doğaya ve yaşama yönelmiş bu saldırıya karşı ses vermeye, mücadeleye çağırıyoruz” diyerek, ekoloji mücadelesinin birlikte daha da yükseleceğini ifade etti.

Yasağa tepkiler çığ gibi büyüyor!

Bu arada haberimiz yayına girerken de Valiliğin miting yasağına tepkilerin çığ gibi büyümekte olduğuna ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Edinilen bilgiye göre; Çanakkale, Ordu ve Samsun‘dan da sert tepkiler yükselirken, ayrıca Sinop‘ta NKP, Muğla‘da Marmaris Kent Konseyi ve Urfa‘da da Urfa Barosu tarafından yasağa ilişkin kınama ve protesto açıklamaları yapıldı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top