Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > MGM: Türkiye’nin Yüzde 70’i Şiddetli Kuraklık Yaşıyor

MGM: Türkiye’nin Yüzde 70’i Şiddetli Kuraklık Yaşıyor

MGM’nin 2024 Nisan ayı meteorolojik kuraklık durumuna ilişkin yaptığı bir çalışmaya göre, Türkiye’nin neredeyse %70’lik kısmı şiddetli kuraklık yaşarken, geri kalan bölgelerin de önemli bölümü orta ve hafif şiddette kuraklık tehlikesi altında görülüyor.

Ocak ayından itibaren uzun yıllar ortalamasına göre, daha sıcak geçen 2024 yılında Nisan ayı son 53 yılın en sıcak nisan ayı olarak kayıtlara geçti, yağışlarda %50’ye varan düşüş gerçekleşti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2024 Nisan ayı meteorolojik kuraklık durumuna ilişkin haritaları, birçok bölgede olağanüstü ve şiddetli kuraklık yaşandığı gösterdi. Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI) haritasına göre Trakya, Çanakkale, Muğla, Mersin’in bazı bölgeleri, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Hakkari ve Van çevreleri haricindeki tüm Türkiye’de ‘şiddetli kuraklık (acil durum)’ ibaresine yer veriliyor. Türkiye’nin neredeyse %70’lik kısmının şiddetli kuraklık yaşadığını gösteren bu haritaya göre, geri kalan bölgelerin de yine önemli bölümü orta ve hafif şiddette kuraklık tehlikesi altında görülüyor.

Standart Yağış İndeksi (SPI) haritasına göre de Orta Karadeniz, Muğla’nın doğusundan Antalya’nın batısına olan bölge, Uşak-Kütahya’nın bir kısmı, Bolu ve Kırşehir’de bazı bölgeler “olağanüstü kurak” olarak gösterildi. Aynı bölgelerin daha geniş çevrelerine bakıldığında da yine Türkiye’nin büyük kısmının “çok şiddetli kurak”, “şiddetli kurak”, “orta kurak” tehlikesi yaşadığı görülüyor.

Yağışlar Yarı Yarıya Azaldı

Türkiye geneli nisan ayı yağışı, normalinin ve geçen yıl nisan ayı yağışının altında gerçekleşti. Nisan ayı normali (1991-2020) 57,5 kilogram, 2023 yılı nisan ayı yağışı 86,8 kilogram iken 2024 yılı Nisan ayı yağışı metrekareye 28,5 kilogram oldu. Yağışlar normaline göre %50, geçen yıl nisan ayı yağışlarına göre %67 azaldı.

Birçok İlde Azalma %80’İ Aştı

Nisan yağışları Bilecik, Bursa, Kastamonu, Samsun, Amasya, Tokat, Giresun, Rize, Trabzon Rize, Artvin, Ardahan, Burdur, Afyonkarahisar, Denizli ve Antalya sahil kesiminde yer yer %80’in üzerinde azalma gösterdi. İller içinde normaline göre en fazla azalma, %85 ile Artvin ve Ardahan’da ölçüldü.

Karadeniz’de Son 64 Yılın En Düşük Seviyesi

Tüm bölgeler normalinin altında yağış alırken, en fazla azalma gösteren bölge %84 ile Karadeniz oldu. Bölgenin 2024 yılı Nisan ayı yağışları son 64 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. En az yağış 8,5 kilogram ile Ardahan’da kaydedilirken, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Bayburt, Artvin ve Ardahan’da son 64 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

En Fazla Hakkari Yağış Aldı

İl geneli yağışlarda en fazla yağış 95,7 kilogram ile Hakkari’de yaşandı. En fazla artış ise %61 ile Çanakkale’de oldu. İstanbul Avrupa Yakası, Kırklareli, Çanakkale ve Mersin Mut çevrelerinde %60’ı aşan artışlar kaydedildi.

Yağışlı Gün Sayısı 5,9 Güne Düştü

Türkiye genelinde nisan ayında 1991-2020 normali 10,8 gün olan yağışlı gün ortalaması bu nisan ayında 5,9 yağışlı güne düştü. Yağışlı gün sayıları Ege Bölgesi, İç Anadolu’nun ve Akdeniz Bölgesi’nin batısı, Bolu, Bursa, Bilecik, Mersin, Şanlıurfa, Mardin, Bingöl, Siirt, Şırnak ve Artvin çevrelerinde 5 günün de altına düştü. Edirne, Kırklareli, Samsun, Ordu ve Trabzon çevrelerinde 10-15 gün aralığında gerçekleşti.

Bu yılın nisan ayında, normaline göre bakıldığında yağışlarda Marmara’da %58 azalma gerçekleşti. Ege’de %67, Akdeniz’de %70, İç Anadolu’da %65, Karadeniz’de %84, Doğu Anadolu’da %65, Güneydoğu Anadolu’da %36 azalma yaşandı.


İklim Haber

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top