Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Mersin Çevre Platformu: Liman genişletme projesi iptal edilsin!

Mersin Çevre Platformu: Liman genişletme projesi iptal edilsin!

Mersin Çevre Platformu, Atatürk Parkında yapılacak olan liman genişleme projesinin iptal edilmesi için çağrıda bulundu; “Kentin ciğerlerine hançer saplayacak bu kirli projeye derhal son verilmelidir.”

Mersin Çevre Platformu, Atatürk Parkında yapılacak olan liman genişleme projesinin iptal edilmesi için yetkililere çağrıda bulunarak, “Kentin ciğerlerine hançer saplayacak bu kirli yatırıma derhal son verilmelidir. Yetkililer Mersin halkının taleplerini yerine getirerek bu projeyi durdurmalıdır” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Mersin Liman İşletmesi’nin (MIP) liman sahasını kentin en önemli noktalarından biri olan Atatürk Parkına doğru genişletme projesine karşı Mersin Çevre Platformu basın açıklaması yaptı. Pozcu GMK Bulvarında bir araya gelen platform bileşenleri “Emperyalist şirket Mersin’i terk et”, “Atatürk Parkı halkındır halkın kalacak” ve “Mersin susma kentine sahip çık” sloganları attı. Basın açıklamasını platform adına Mersin Tabip Odası Başkanı Doktor Nasır Nesanır okudu.

“MERSİN’İN CİĞERLERİNE HANÇER SAPLAYACAK BİR PROJE”

Atatürk Parkı’nda yapılmak istenen liman projesinin hem hukuka hem de bilime aykırı olduğunun altını çizen Nasır Nesanır, “Atatürk Parkını korumak yerine bugün Mersin’in ciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan mevcut limanın Atatürk Parkına doğru genişlemesi ve burada planlanan kurvaziyer liman projesi de bir rant projesidir” dedi.

Proje yapımı sırasında kullanılacak olan malzeme ve inşaat tekniği yüzünden kent merkezinde oluşacak hava ve gürültü kirliliğinin kamu sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğine işaret eden Nesanır, “Projede kullanılacak malzemenin Toros dağlarının eteklerinde bulunan Hamzabeyli, Turunçlu, Değirmençay, Çukurkeşlik ve Hacgediği mahallelerinden sağlanacak olması o bölgede tarıma ve su kaynaklarına çok zarar verecek olmasıyla birlikte birçok soruna da neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Mersin halkının zehir solumak istemediğini belirten Nasır Nesanır, projenin iptali için yetkililere seslenerek şunları söyledi:

“Kentimizde konteyner liman yapmak için alternatif bölgeler mevcut iken kamunun sağlığını bozacak olan bu projeye karşıyız. Mersin halkı zehir solumak istemiyor. Yetkililer Mersin halkının taleplerini yerine getirerek bu projeyi durdurmalıdır. Yaşam hakkımızı ve çocuklarımızın geleceğini korumak için herkesi mücadeleye davet ediyoruz.”


Kaynak: PİRHA

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top