Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > MASKİ bir kez daha uyardı: “Önümüzdeki süreçte su için sıkıntılı günler bekliyor”

MASKİ bir kez daha uyardı: “Önümüzdeki süreçte su için sıkıntılı günler bekliyor”

İklim değişikliğine bağlı kuraklığın Manisa’yı etkisi altına aldığı günlerde MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, su tasarruf konusuna dikkat çekerek, “Su kaynaklarımız sınırsız değil. Su tüketimine dikkat edilmezse önümüzdeki süreçte sıkıntılı günler bizleri bekliyor. Bireylerin bilinçli su tüketiminden tarımsal üretime ve sanayi kuruluşlarına kadar sürdürülebilir su kullanımını teşvik etmeliyiz” dedi.

Manisa başta olmak üzere Ege Bölgesi‘nde 2006-2007 yılından bu güne kadar en az yağışın düştüğü ikinci bir dönem yaşadığımız şu günlerde Manisa da kuraklık ile karşı karşıya kaldı. Bilinçsiz ve aşırı su tüketimi nedeniyle Manisa’da hem yüzey sularının hem de yeraltı su kaynaklarının hızla tükendiğini ifade eden MASKİ (Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi) Genel Müdürü Burak Aslay, su tasarrufu konusuna dikkat çekti.

Su seviyesi 400 metrelere düştü

Manisa’nın kente içme suyu sağlama anlamında baraj depolama tesisi bulunmadığını, genelde içme suyunu yer altı sularıyla elde ettiklerini vurgulayan Aslay, “Manisa’da yaklaşık 1,5 milyon kişiye içme suyu temin ediyoruz. 2 binin üzerinde sondajımız var. Sadece son 5 yılda 400’ün üzerinde yeni sondaj açtık. Her geçen gün sondajlarımız kuruyor ya da yer altı suları daha derinlere iniyor. 15-20 yıl önce 50 metrelerde ulaştığımız suya bugün 350-400 metrelerde ulaşıyoruz” dedi.

Suyumuzu mutlaka korumalıyız

Su kaynaklarının sınırsız olmadığının altını çizen Aslay, “Öncelikle hepimizin bilmesi gereken su kaynaklarımızın sınırsız olmadığıdır. Şu an su fakiri bir ülke konumundayız. Suyumuzu korumazsak, 1520 yıl sonra su kıtlığı çeken bir ülke durumuna düşeceğiz. İzmir ve İstanbul gibi şehirlerimizin içme suyu kaynakları alarm vermeye başladı. Böyle giderse 2018 yılında Güney Afrika’nın başkenti Capetown’da olduğu gibi ülkemizde de içme suyunun kullanım miktarı 25 litre ile sınırlandırılabilir. Ancak her zaman söylediğimiz gibi susuzluk kaderimiz değil! 2021 yılının ‘Susuzlukla Mücadele Yılı’ veya ‘Su Tasarrufu Yılı’ ilan edilmesini öneriyoruz” dedi.

MASKİ Genel Müdürü Aslay, “Yağışların azalması Demirköprü barajı gibi tarımsal sulama barajlarındaki suları da tükenme noktasına getirdi. Eğer yağışlar istenilen düzeyde olmazsa önümüzdeki yaz, gıda ürünlerinin yetiştirilmesinde ciddi sıkıntılar bizleri bekliyor” diye konuştu.

Su kaynaklarımızın korunması önemli

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay son olarak, ayrıca kentin içme suyunun arttırılması noktasında yeni içme suyu kaynakları eklediklerini dile getirerek, “Ancak sadece bizim çabamız yeterli değil. Ülke çapında suyun sürdürülebilirliğini sağlayacak yeni önlemler almalıyız. Bireylerin su tüketiminden tarımsal üretime ve sanayi kuruluşlarına kadar sürdürülebilir su kullanımını teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

Kaynak: MASKİ

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

MASKİ bir kez daha uyardı: “Önümüzdeki süreçte su için sıkıntılı günler bekliyor”” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top