Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Madenci şirket yine habersiz patlatma yaptı: Devlet Madran Dağını şirketlere terk etti! | Özer Akdemir

Madenci şirket yine habersiz patlatma yaptı: Devlet Madran Dağını şirketlere terk etti! | Özer Akdemir

Evinin 50 metre yakınındaki maden ocağındaki son patlatmanın ardından konuşan Topçam köylüsü Ali Coşkun, “Devlet Madran Dağını şirketlere terk etti!” diyerek isyan etti.

Aydın‘ın Çine ilçesine bağlı Topçam köyünde evlerine 50 metre uzaklıkta patlatmalı madencilik yapılan Ali-Cennet Coşkun çiftinin başına yine taş yağdı. Dün öğle saatlerinde maden işletmesinde yapılan patlatmada fıstık çamları zarar gören ve evlerinin üzerine taşlar yağan çiftin talebine rağmen bölgede bulunan jandarma tutanak tutmadan olay yerinden ayrıldı.

PATLATMAYI YİNE HABER VERMEDİLER

Madendeki patlatmanın ardından gazetemizi arayarak patlatma görüntülerini ve jandarmaya yönelik tepkisini içeren videoyu gönderen Ali Coşkun yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Birkaç gündür zaten iş makineleri ile hemen yanımızda maden alanını genişletiyorlardı. Bugün ise öğle saat 14.00 sıralarında büyük bir patlatma oldu. Patlatmadan önce bize herhangi bir bilgi verilmedi ama sirenler çaldı. Jandarma patlatma sırasında çekim yapmamıza izin vermedi. ‘Biz zaten yapıyoruz’ dediler. Patlatmanın ardından ise istememize rağmen görüntüyü vermediler bize.”

JANDARMA TUTANAK TUTMADAN AYRILDI

Patlatma sırasında taş ve tozların evlerinin çatısına ve önüne düştüğünü belirten Coşkun, “Jandarma komutanından bu durumu tutanak altına almalarını istedim. ‘Ben bir şey görmedim’ diye tutanak tutmadı. Ben nasıl görmediniz siz de buradaydınız, şu kırılan ağaçlara bakın, dememe rağmen ‘Jandarmayı hedef alıyorsunuz. Bizim burada işimiz bitti’ diye tutanağı olay yerinde tutmak yerine karakolda tutacağını söyleyerek kaçar gibi bölgeden ayrıldı. Bana da ‘Tutanağı gelip karakoldan alırsın’ diye tehditvari konuştular. Açıkça şirketin tarafındaymış gibi davranıyor jandarma” dedi.

DEVLET BİZİ ŞİRKETİN İNSAFINA TERKETTİ!

Patlatmanın civardaki fıstık çamlarından büyük büyük dalların kopmasına neden olduğunu söyleyen Coşkun, “Bu taşlar bir canlının başına da gelebilirdi. Ya da yarın bir gün bizim başımıza düşebilir. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Biz bayramı başımıza taş yağarak kutluyoruz. Buraların egemenliği Eysim şirketinde ve devlet bizi tamamen şirketin insafına bırakıp gitti. Daha doğrusu devlet Madran’ı şirketlere terk etti” diyerek tepkisini dile getirdi.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top