Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Maden projelerinde ‘ÇED’ gereksiz kaldı

Maden projelerinde ‘ÇED’ gereksiz kaldı

2022 yılı içerisinde kentte açılmak istenen maden ocağı projesi sayısı 24 oldu. İzmir’deki 24 projenin 1 tanesine bile ‘ÇED gereklidir’ kararı verilmedi

İzmir‘in Tire ilçesinde Küçükkale ve Büyükkale Mahalleleri Kartal Dağı mevkiinde, yapılmak istenen mermer ocağı projesine karşı, mahalle halkından 98 köylü dava açmıştı. İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nde görülen davada, yerleşim yerinin çok yakınına yapılmak istenen mermer ocağı projesi iptal edildi. Tire mermer ocağından kurtulurken, Cherry Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Kiraz ilçesinde mermer ocağı kurmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Kurulması planlanan mermer ocağı ise Bahçearası Mahallesi’ne sadece 700 metre uzaklıkta bulunduğu kaydedildi. Kiraz’ın Bahçearası Mahallesi’nde 24.78 hektarlık arazinin 13.71 hektarında mermer ocağı işletmek isteyen firmanın başvurusu üzerine ÇED süreci başlatıldı.

Kiraz‘ın ÇED süreci devam ederken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2022 yılı içerisinde 24 maden projesinin ‘ÇED süreci’ni başlattı. 2022 yılı içerisinde; İzmir‘in Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Bergama, Menderes, Bornova, Bergama, Dikili, Çeşme, Aliağa, Menemen, Kınık ilçelerinde kalkar ocağı kırma eleme tesisi, jeotermal kaynak arama sondajı, kalker ocağı, mobilya kırma ele tesisi gibi projeler yapılmak istendi. 2022 yılı boyunca tek tek bakanlığa sunulan ÇED dosyalarında, 24 projenin birine bile ‘ÇED gerekli’dir kararı verilmedi!

‘PROJE PARÇALANIYOR’

Ege Çevre Kültür Platformu (EGEÇEP) Yürütme Kurulu Üyesi Erhan İçöz, çed kararlarında ’25 hektar’ sınırını hatırlattı. İçöz, “ÇED yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre; 25 hektar ve daha az hektarlık bölgelerde yapılmak istenen projelere, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmesi kararlaştırıldı. Firmalar da, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alabilmek için projelerini 25 hektarlık parçalar haline getirerek, bakanlığa sunuyor. Bu kanuna tabi olmadan, maden ocakları parça parça işletiliyor. Bu konuda, il valiliklerinin de bu işleme ön ayak olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çok açık bir şekilde, ruhsat alanları adım adım işletilmeye hazır hale getiriliyor. Ne yazık ki Türkiye’de ve İzmir’de çok vahşice madencilik yapılıyor” şeklinde konuştu.

 İçöz, ÇED kararlarında bir sınırlandırma olmaması gerektiğini ifade ederek, “Devletin daha hassas davranarak, 25 hektar sınırını kaldırması gerekiyor. 10 hektar bile olsa, projelerin ÇED sürecine dahil edilmesi gerekiyor” dedi.

‘AKP İKTİDARI DİNLEMİYOR’

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da, “AKP iktidarı ve yandaşları; bilimden uzak, hukuk, yasa ve ÇED raporu dinlemiyor. Bu bir çevre katliamıdır. İzmir halkına ve İzmir’e ihanet etmektir. ÇED süreci başlatılan bu projelerin, tarım alanlarına ve yeraltı sularına zarar vereceği çok açıktır. Bir an önce bu projelerin durdurulmasını talep ediyoruz. Talan projelerinin durması için gereken bütün mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


DokuzEylul

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top