Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Kazdağları’nda bir iptal daha: Alamos Gold’a ait Çamyurt altın madeni projesi ÇED süreci durduruldu

Kazdağları’nda bir iptal daha: Alamos Gold’a ait Çamyurt altın madeni projesi ÇED süreci durduruldu

Kanadalı Alamos Gold şirketinin Kazdağları’nda ikinci altın madeni projesi de iptal edildi. Firmanın ÇED raporunu 12 aylık süre içinde sunmadığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED sürecinin sonlandırıldığını duyurdu.

Çanakkale Kaz Dağlarının Kirazlı mevkisindeki altın arama ruhsatı kamuoyunu büyük tepkisi üzerine yenilenmeyen Kanadalı Alamos Gold şirketinin Çamyurt’taki altın madeni projesi de “Çevresel Etki Değerlendirmesi” (ÇED) raporunu yetiştirememeleri üzerine iptal oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum adına Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürü Ercan Gülay tarafından imzalanan yazıda, Çamyurt altın madeni kapasite artış projesine ilişkin ÇED sürecinin sonlandırıldığı bildirildi.

Firma ÇED raporunu süresi içinde veremedi

Çanakkale’nin Çan ilçesi Kızılelma köyünde Doğu Biga Madencilik A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çamyurt altın madeni kapasite artışı projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldığı belirtilen yazıda, 16 Ekim 2018 tarihinde halkın katılım toplantısının gerçekleştirildiği, 30 Ekim 2018 tarihinde de ÇED Raporu Özel Formatı verildiği anlatıldı.

Yönetmeliğe göre özel format” verilmiş firmaların 12 ay içinde ÇED raporunu Bakanlığa sunmaları gerektiği hatırlatılan yazıda “Talep edilmesi durumunda 6 ay ek süre verilir. Bu süre içinde ÇED raporu sunulmaz ise süreç sonlandırılır. Söz konusu proje için30 Ekim 2018 tarihinde özel format verilmiş olup, yönetmelikte anılan süreler içerisinde ÇED raporu Bakanlığımıza sunulmamıştır. Bu kapsamda, Çanakkale ili Çan İlçesi Kızılelma köyü mevkisinde Doğu Biga Madencilik San. Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çamyurt Altın Madeni Kapasite Artışı projesine ilişkin “Çed süreci sonlandırılmıştır” denildi. Kanadalı firmanın Ağı Dağı’ndaki üçüncü projesinin de iptal edilmesi bekleniyor.

“Sadece mücadele edenler kazanır”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ise konu hakkında “2013’de ve 16.10.2018’de Canakkale/Çan/Kızılelma köyü’nde Halkın Katılımı Toplantılarına biz de gittik. Bu ÇED toplatısına firma tarafından köylülerin “pilav hayrı var” diyerek kandırarak getirilmesini sağladığını da görüp öğrenmiştik” dedi.

Yapılan açıklamada ayrıca süreçle ilgili şu bilgiler verildi: “Bayramiç-Çırpılar Köyü’nde kadınlara ve kahvede de erkeklere bilgilendirmelerde bulunmuştuk. Ardından da ÇED Başvuru dosyasını inceleyip, eleştirilerimizi de yazıp hazırlayarak, Kazdağları Kardeşliği ile birlikte Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek İDK toplantısı öncesi ÇED Dosyasına olumsuz görüş vermelerini isteyip dilekçelerimizle birlikte sunmuştuk. Firma ise süresi içinde ÇED raporunu yetkililere sunmadı.

Bugün de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Alamos Gold’a ait Çamyurt Altın Madeni Projesinin ÇED süreci sürecinin sonlandırıldığı”nı duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum adına Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürü Ercan Gülay tarafından imzalanan yazıda, Çamyurt altın madeni kapasite artış projesine ilişkin ÇED sürecinin sonlandırıldığı bildirildi. Gelişmeler umut ve mutluluk verici tabii ki. Projenin bir daha önümüze gelmemesini diliyoruz. Görüldüğü gibi yalnızca mücadele edenler kazanır. Emeği geçen herkese teşekkürler. Kirazlı’yı da, Ağı Dağı’nı da durduracağız!”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top