Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: Muğla Valisi Tavlı görevden alınsın!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği: Muğla Valisi Tavlı görevden alınsın!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Akbelen Ormanı’nda devam eden ağaç kesimine karşı bir açıklama yayınlayarak Muğla Valisinin görevden alınmasını istedi.

Limak Holding ve IC Holding‘in ortak iştiraki YK Enerji çalışanlarının Muğla‘da bulunan Akbelen Ormanı‘da izinsiz ve Anayasa’ya aykırı ağaç kesimi gerçekleştirebilmesi için polis ve jandarma güçlerine hukuksuz emirler veren vali Orhan Tavlı‘nın görevden alınmasına yönelik çağrılar sürüyor.

Tavlı’nın 2016-2020 yılları arasında Çanakkale valiliği yaptığı sırada Alamos Gold adlı Kanadalı şirketin de aynı şekilde 350 bin ağaç kesmesine vasıta olduğu bildiriliyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Akbelen Ormanı’nda devam eden ağaç kesimine karşı bir açıklama yayınlayarak Muğla Valisinin görevden alınmasını istedi.

“Kazdağları Vali Tavlı’yı unutmadı, Akbelen de unutmayacak”

“Muğla Valisi Orhan Tavlı, Kazdağları’nda altın madeni şirketlerine çalışma izni vererek Kirazlı’da 350 bin ağacı kestirdi” ifadeleriyle yapılan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nın açıklamasında valinin görevden alınması istendi.

Kazdağları’nda altın madeni şirketlerine çalışma izni vererek, Kirazlı’da 350 bin ağacı kestirdi” denilen Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nın açıklaması şöyle:

“Biz Kazdağlılar, Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı yakından tanıyoruz. Çanakkale Valisi iken Kazdağları’na yaptığı kötülüğü hiç unutmadık. Hep aklımızda. Kazdağları’nın sincabı da unutmadı.

2000’li yılların başından itibaren Kazdağları’nda yürüttüğümüz onurlu mücadele sonucu altın madeni projelerine geçit vermemiştik. Bu dönemde görev yapan valiler şirketlerin çalışma izinlerini imzalamamıştı. Ancak özel görevle geldiği belli olan Orhan Tavlı Çanakkale Valisi olarak atandıktan sonra, altıncı şirketler bayram etti ve şirketlerin çalışma izinleri hızla imzalanmaya başlandı.

Tavlı’nın 2016 yılında göreve gelmesinden sonra, TÜMAD Madencilik, 2017 yılında Lapseki’de Altın Madeni Projesi’ni işletmeye aldı. 100 binlerce ağaç kesildi. Daha sonra Danıştay süreci tamamlanmadan Alamosgold’un sahip olduğu Kirazlı Altın Madeni Projesi’ne çalışma izni verildi ve 2019’da 350 bin ağaç kesilerek koskoca bir orman ekosistemi yok edildi. Ancak tüm çabasına, baskı ve zulmüne rağmen Kirazlı direnişine engel olamadı.

Aynı Vali 2020’de atandığı Muğla’da da benzer uygulamalara imzasını attı. Kamu yararına hizmet etmek yerine, yüzlerce kolluk kuvveti nezaretinde IC Holding ve Limak iştiraki olan YK Enerji’ye Akbelen Ormanı’nı yok ettirdi. Ormanını koruyan köylülerin, yaşam savunucularının üstüne biber gazı sıktırdı, TOMA’larla basınçlı su uygulattı, joplattırdı, darp ettirdi, gözaltına aldırdı. Jammer’lerle haberleşme özgürlüğüne engel koydurdu.

İkizköy direnişçileri, 01 Ağustos 2023 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na başvurarak Sn. Orhan Tavlı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Akbelen Ormanı’nda 24.07.2023 günü başlayan ‘orman kesim işlemi’ni hukuksuzca uygulatan, Anayasal suçu engellemek için yurttaşlık görevini yerine getiren yurttaşlara karşı kolluk gücünün zor kullanılmasından sorumlu olan, Anayasanın 169. Maddesini ihlal suretiyle Anayasal suç işleyen ve görevini kötüye kullanan Vali Orhan Tavlı hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında soruşturma başlatılarak, öncelikle görevden alınmasını, ilgili mahkemelerde hakkında dava açılmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.

“Kazdağları Orhan Tavlı’yı unutmadı, Akbelen de unutmayacak.”


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top