Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kaz Dağları’ndaki hukuksuz ağaç katliamı fotoğraflarla belgelendi

Kaz Dağları’ndaki hukuksuz ağaç katliamı fotoğraflarla belgelendi

Su ve Vicdan Nöbeti tutan yaşam alanı savunucuları, ruhsatı yenilenmeyen şirketin ağaç katliamına devam ettiğini yaptıkları inceleme ve denetlemede belgelediler.

Faaliyetine ruhsatsız bir şekilde devam eden altın madeni şirketi, Kaz Dağları’nın Kirazlı/Balaban bölgesinde yürüttüğü ağaç kıyımına devam ediyor. Ruhsatı yenilenmemesine rağmen, bugüne kadar 350 bini bulan ağaç kesimleri dün de devam etti. Bölgede Su ve Vicdan Nöbeti tutan yaşam savunucuları ağaç kesimlerini yine belgeledi.

Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamına karşı tutulan Su ve Vicdan Nöbeti devam ediyor. 13 Ekim tarihinde altın madeninin ruhsatının yenilenmemesine varan bir kazanımla sürdürülen Su ve Vicdan Nöbeti’nde yaşam savunucuları, ruhsatsız şirketin ağaç katliamına devam ettiğini belgeledi. Geçtiğimiz hafta ruhsatsız ve hukuksuz bir biçimde ağaç kesimlerinin devam ettiğini ifade ederek suç duyurusunda bulunan yaşam savunucuları, dün yine ağaç kesimlerinin devam ettiğini belgeledi.

“347 BİN AĞAÇ KESİLDİ”

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı ve Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, dernek olarak Kirazlı Balaban’da yapılan çalışmaların raporunu geçtiğimiz günlerde açıkladı. Sönmezışık açıklamasında, “Heyetimizin resmi kayıtlara da dayanarak yaptığı inceleme sonucu kesilen ağaç sayısının 347 bin 815 adet olduğu tespit edilmiştir. Özetle, Kirazlı’da ahlaki değerler göz ardı edilerek, ihanet ve ihmalin egemen olduğu bir cinayet işlenmiştir” demişti.

EGEÇEP’TEN DE SUÇ DUYURUSU

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) da Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda, ruhsatı yenilenmemesine rağmen ağaç kesimlerinin devam ettiğini ifade ederek sorumluların tespit edilerek cezalandırılmasını istedi.

 İşte “Su ve Vicdan Nöbeti”nden yaşam alanı savunucularının çektiği gizlice yapılan hukuksuz ağaç katliamından bazı fotoğraflar:

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top