Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Kasım ayına doğru Avrupa’da Corona virüsü salgınında rekor üstüne rekor!

Kasım ayına doğru Avrupa’da Corona virüsü salgınında rekor üstüne rekor!

Avrupa ülkelerinde corona virüsü (Covid-19) salgınında günlük vaka sayıları rekor kırarak artmaya devam ediyor. 24 saatte İtalya ve Polonya’da rekor vaka tespit edilirken, vakaların arttığı Fransa, İngiltere ve Almanya’da yeni kararlar alındı, İspanya’da ise Covid-19 gerekçe gösterilerek ilan edilen OHAL, 9 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Avrupa genelinde corona virüsü Covid-19 salgınında artan vakaların önüne geçilemiyor. Kasım ayına girerken bir çok Avrupa ülkesinde yeni vaka ve ölüm sayısında tarihi rekorlar açıklandı. Almanya, Polonya, Çekya ve Slovenya’da vaka sayısı rekor kırarken, Rusya ve Ukrayna‘da son 24 saat içerisinde Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da tarihi seviyelere ulaştı. Polonya‘da corona virüsü (Covid-19) salgınında son 24 saatte tespit edilen 18 bin 820 yeni vaka ile günlük vaka sayısında yeni rekor kırıldı. İspanya’da Covid-19 gerekçe gösterilerek ilan edilen OHAL, 9 Mayıs’a kadar uzatıldı. Vakaların arttığı Fransa, İngiltere ve Almanya‘da yeni kararlar alındı. Fransa‘da ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını belirten Macron, “İkinci dalga birincisinden daha ölümcül olacak” dedi.

Aralarında Almanya, Polonya, Çekya ve Slovenya’nın da olduğu birçok ülkede günlük corona virüsü vaka sayısı rekor seviyeleri gördü. Corona virüsü salgınına karşı sıkı önlemler alarak ilk dalgayı bölgedeki diğer ülkelere göre daha az hasarla atlatan Almanya’da günlük vaka sayısı hız kazanmaya başladı. Almanya’da son 24 saat içerisinde 14.964 insanda corona virüsü tespit edildiği duyuruldu. Bu sayı ülke tarihindeki en yüksek sayı olarak kayıtlara geçerken son haftalarda vaka sayısının önlenemediği kaydedildi.

Corona virüsü salgınının ilk dalgasını neredeyse hiç etkilenmeden atlatan Çekya’da da haftalardır süren günlük vaka artışı sürüyor… Çekya’da son 24 saat içerisinde 15.663 insanda corona virüsü tespit edildiği duyuruldu.

POLONYA’DA DEVLET BAŞKANI DUDA KARANTİNADA

Vaka sayısının önlenemez bir yükselişe geçtiği Polonya, corona virüsü (COVID-19) salgınında ikinci dalgası yaşıyor. Polonya’da corona virüsü (Covid-19) salgınında son 24 saatte tespit edilen 18 bin 820 yeni vaka ile günlük vaka sayısında yeni rekor kırıldı. Toplam 479 bin 288 kişinin karantinada olduğu ülkede, 47 bin 242 kişinin ise epidemiyolojik denetim altında olduğu ifade edildi. Şu ana kadar iyileşenlerin sayısı ise 123 bin 504 olarak açıklandı.

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ile Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da corona virüsü testlerinin pozitif çıkması nedeniyle karantinada bulunurken, Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ise corona virüsü testi pozitif çıkan bir kişiyle teması olduğu için kendisini karantinaya aldı.

İNGİLTERE EN YÜKSEK KISITLAMA SEVİYESİNE GEÇİYOR

Corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla ülke çapında uygulanan yerel kısıtlamaları genişleten İngiltere hükümeti, bugün Nottinghamshire bölgesinde Cuma gününden itibaren en yüksek kısıtlama seviyesinin uygulanacağını duyurdu.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 24 bin 701 yeni vakanın tespit edildiği, toplam vaka sayısının 942 bin 275’e ulaştığı belirtildi. Ülkede Covid-19 nedeniyle son 24 saat içinde 310 kişi hayatını kaybederken, toplam ölü sayısı ise 45 bin 675’e yükseldi.

İTALYA’DA 24 SAAT İÇİNDE 205 KİŞİ YAŞAMINI KAYBETTİ

İtalya’da ayrıca, son 24 saatte yapılan 198 bin 952 corona testi salgının başından bu yana yapılan bir günde yapılan en yüksek test sayısı oldu. İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 198 bin 952 test yapıldığı, 24 bin 991 corona virüsü vakası tespit edildiği bildirildi. Ülkede salgının başından bu yana toplam vaka sayısı 589 bin 766’ya ulaşırken, 276 bin 457 aktif Covid-19 hastası bulunduğu belirtildi.

Virüs nedeniyle son 24 saat içinde 205 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının 37 bin 905’e yükseldiği ifade edildi. Son 24 saat içinde 125 kişi daha yoğun bakıma alınırken, İtalya genelinde toplam bin 536 hasta yoğun bakımda tedavi görüyor.

FRANSA’DA ÜLKE GENELİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 33 bin 437 vaka tespit edildiği, 244 kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi. Son verilerle birlikte ülkede toplam vaka sayısının 1 milyon 235 bin 132’ye, can kaybı sayısının ise 35 bin 785’e yükseldiği bildirildi. Toplam 15 bin 177 kişinin hastanede tedavi edildiği, 2 bin 145 kişinin yoğun bakımda olduğu belirtildi.

Fransa‘da ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını belirten Macron, “İkinci dalga birincisinden daha ölümcül olacak” dedi.

İSPANYA’DA OHAL MAYIS 19’A KADAR UZATILDI

Öte yandan İspanya’da Covid-19 gerekçe gösterilerek ilan edilen OHAL, 9 Mayıs’a kadar uzatıldı. Kovid-19 salgınında sağlık kurumlarını kâr odaklı ticari işletmeler olarak gören neoliberal politikalar yüzünden on binlerce kayıp veren İspanya’da Meclis, olağanüstü hali 9 Mayıs’a kadar uzattı. İkinci kez ilan edilen ve 25 Ekim’den itibaren geçerli olan OHAL’de ise ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirilerek, en fazla 6 kişiye kadar toplanma izni verilmişti. İspanya’da yasalar gereği OHAL en fazla 15 gün geçerli olabiliyordu. İlk kez Meclisin onayıyla 6 ay geçerli olacak şekilde OHAL ilan edilmiş oldu.

Sağlık Bakanlığının dün açıkladığı son verilerine göre salgında ülke genelinde toplam vaka sayısı 1 milyon 136 bin 503’e, can kaybı da 35 bin 466’ya yükseldi. 

ÖLÜM SAYISI DA REKOR KIRIYOR

Dünyada corona virüsü salgını hızla yayılmaya devam ederken sadece günlük vaka sayıları değil, corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da hızla artıyor. Corona virüsü salgınının merkez üslerinden biri olan Rusya’da 346 insanın yaşamını yitirdiği açıklanırken, İtalya‘da 205, Ukrayna’da da 165 insanın son 24 saat içinde öldüğü kayıtlara geçti.

TOPLAM VAKA 44 MİLYONU GEÇTİ

Resmi verilere göre dünyada genelinde 44 milyondan fazla insanda corona virüsü tespit edilirken, Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı da 1.1 milyonu geçti.

Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkeler ABD, Brezilya, Hindistan, Rusya, Fransa ve İspanya olarak sıralanıyor.

Dünya Haberleri

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top