Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Kapadokya’daki Peri bacaları 10 milyon yıldır ayaktaydı, iktidarın buldozeri ezdi geçti

Kapadokya’daki Peri bacaları 10 milyon yıldır ayaktaydı, iktidarın buldozeri ezdi geçti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya’daki peri bacalarının yol için yıkılacağını belirtti ve video paylaştı. Ayrıca CHP Nevşehir İl Başkanı Gülmez de olay yerine giderek duruma tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Türkiye’nin en çok tercih edilen turistik bölgelerinden olan Kapadokya’daki peri bacalarının yıkıldığına dair görüntüler paylaştı. halktv.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Öztunç, peri bacalarının Nevşehir İl Özel İdaresi tarafından yıkıldığını belirtti. Öztunç sosyal medyadaki paylaşımında ‘yol yapacağız’ diye yıkımın gerçekleştirildiğini yazdı ve iş makinesinin peri bacasını yıktığı görüntüleri paylaşarak şöyle dedi:

“Ortahisar – Göreme arasında yol yapacağız diye milyonlarca yıllık peri bacaları yıkılıyor. Bu yapılan tarihe, Anadolu’ya ihanettir. Yol başka güzergahtan yapılabilir ama bu peri bacaları bir daha asla gelmez. Bu ihanetin hesabını sormak boynumuzun borcu.”

Bir başka paylaşımında ise Öztunç, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakan Mehmet Nuri Ersoy’u da etiketleyen Öztunç, “UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya’daki peri bacaları iş makineleriyle yıkılıyor. Tarih, kültür ve turizm adına binlerce yıllık mirasımıza, varlığımıza iş makineleri saldırıyor. Göreviniz bu rezalete son vermektir” dedi.

Bir video daha paylaşan Öztunç, yıkımın sürdüğünü belirterek “Kapadokya bölgesinden ihanetin görüntüleri gelmeye devam ediyor. Bu ihaneti, rezaleti durdurun. Dünya’da başka Kapadokya yok, peri bacalarına kıymayın” ifadelerini kullandı.

Anka’nın haberine göre; CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez ise bölgeye giderek bu duruma tepki gösterdi ve “Göreme kasabası sınırları içindeyiz. Göreme kasabası ile Ortahisar kasabası arasına İl Özel İdaresi tarafından yol çalışmaları yapılmaktadır. Yol yapılırken şu karşıda gördüğümüz peri bacaları gibi burada o peri bacası yok edilmiş” dedi.

Binlerce yılda oluşan peri bacalarının yok edildiğini söyleyen Gülmez, “Biz yolun yapılmasına karşı değiliz, alternatif yol güzergahları vardır. Ama o güzergahlar denenmeden plansız, programsız bir şekilde yol yapılıyor. İş makineleri çalışıyor. Ayrıca bu peri bacalarının içinde kiliseler var. Burası saklı kilisenin bulunduğu bir alan. Kilisedeki resimler iş makinelerinin titreşiminden dolayı düşüyor. Değil iş makinesinin, arabanın bile girmesi yasaklanmalı. Ama maalesef gördüğünüz gibi tamamen peri bacaları yok ediliyor” diye konuştu.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Kapadokya’daki Peri bacaları 10 milyon yıldır ayaktaydı, iktidarın buldozeri ezdi geçti

Bir yanıt yazın

Top