Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kanal İstanbul’a karşı meşaleli insan zinciri

Kanal İstanbul’a karşı meşaleli insan zinciri

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kadıköy’de bir araya gelen çok sayıda yurttaş, yıkım, talan ve rant projesine karşı meşaleli insan zinciri oluşturdu.  Kadıköy’de insan zinciri oluşturanlar bir kez daha “Ya Kanal ya İstanbul” dedi. Koordinasyon adına yapılan basın açıklamasında, Kanal İstanbul projesinin bir avuç zenginden başka kimseye fayda sağlamayacağını dile getirilirken, Kanala değil depreme bütçe” istendi.

Kanal İstanbul Projesi’ne karşı Ya Kanal Ya İstanbul İnisiyatifi’nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan vatandaşlar, insan zinciri oluşturdu. Rant projesi Kanal İstanbul’a karşı Ya Kanal Ya İstanbul İnisiyatifi’nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan yurttaşlar, insan zinciri oluşturdu. Kadıköy’de insan zinciri oluşturanlar bir kez daha “Ya Kanal ya İstanbul” dedi. Yapılan basın açıklamasında, Kanal İstanbul projesinin bir avuç zenginden başka kimseye fayda sağlamayacağını dile getirilirken, Kanala değil depreme bütçe” istendi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kanal İstanbul projesine karşı Kadıköy Süreyya Operası önünde meşaleli insan zinciri oluşturuldu. Yoğun yağmura ve polisin engelleme girişimlerine karşı düzenlenen eylemde Kanal İstanbul’a bir kez daha ‘hayır’ denildi.

Eyleme HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve TİP Milletvekili Erkan Baş da dahil olmak üzere çok sayıda yurttaş katıldı. Sık sık “Gençlik gelecek, gelecek yeşillenecek”, “Sana kanal yaptırmayacağız”, “Kanala hayır”, “Kanala değil depreme bütçe”, “Hasankeyf, Kuzey Ormanları, Kazdağları burada” sloganları atıldı.

RANT İÇİN CANLI YAŞAMA YAPILAN BİR SALDIRI

Soğuk ve yağışlı havaya rağmen gerçekleştirilen eylem öncesinde yolun iki tarafında zincir oluşturmak isteyen yaşam savunucularına polis bir süre eylem yapılmasına izin vermedi. Vatandaşların geri adım atmaması sonucu eylem gerçekleştirildi. Kısa süreli tartışmanın ardından yaşam savunucuları meşaleleriyle insan zinciri oluşturdu.

Eylem sonrasında Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına Melis Akyürek basın açıklamasını okudu. Akyürek projenin bir avuç zenginden başka kimseye fayda sağlamayacağını belirterek, şunları söyledi:

“İstanbullular olarak yıkım, talan ve rant projesi Kanal İstanbul’a karşı bir kez daha, bu defa Kadıköy’de, meşaleli insan zinciri eyleminde bir araya geldik” dedi. Açıklamada, “Deprem tehdidini her an hisseden, sevdiklerinin hayatından kaygı duyan İstanbullular olarak soruyoruz: Hepimizin hayatı tehlikedeyken 110 milyar lira neden yıkılacağı kesin, 50 bin belki de daha fazla konutun yenilenmesine değil de bir avuç zenginden başka hiç kimseye fayda sağlamayacak bir rant projesine gidiyor” sorusunu yöneltildi.

Kanal İstanbul projesine karşı olduklarının altını çizilen açıklamada, “Bu proje akla, bilime, hukuka, halkın iradesine karşıdır. Sadece insanlara değil, bütün canlılara zarar verecek bir projedir. Adeta İstanbul’a; hava, su orman, deniz ekosistemlerine; yani canlı yaşama karşı açılmış topyekün bir savaştır” denildi.

EKOSİSTEME VE EKOLOJİK YAŞAMA KARŞI BİR YIKIM PROJESİ

 • Bu proje akla, bilime, hukuka, halkın iradesine karşıdır.
 • Sadece insanlara değil, bütün canlılara zarar verecek bir projedir.
 • Adeta İstanbul’a; hava, su orman, deniz ekosistemlerine; yani canlı yaşama karşı açılmış topyekün bir savaştır.
 • İstanbullu susuz kalacak. Proje yapıldığı takdirde Terkos Gölü’ne tuz karışacak, Sazlıdere Barajı ortadan kalkacak. Küçükçekmece Lagünü ve yeraltı suları tuzlanacak.
 • Vatandaşın evine, arazisine el konulacak!
 • ÇED raporuna göre DOP kullanılarak halkın elinden, arazilerinin yüzde 45’i hukuksuzca, bedelsiz alınacak.

KANAL İSTANBUL GERÇEKLEŞİRSE NELER YAŞANACAK?

 • İstanbullu susuz kalacak. Proje yapıldığı takdirde Terkos Gölü’ne tuz karışacak, Sazlıdere Barajı ortadan kalkacak. Küçükçekmece Lagünü ve yeraltı suları tuzlanacak.
 • Vatandaşın evine, arazisine el konulacak! ÇED raporuna göre DOP kullanılarak halkın elinden, arazilerinin yüzde 45’i hukuksuzca, bedelsiz alınacak.
 • Marmara Denizi ölü deniz haline gelecek. Proje, Marmara Denizi’nin oksijensiz kalmasına, balık türlerinin yok olmasına, kanalizasyon sisteminin zarar görmesine neden olacak.
 • Kuzey Ormanları tamamen yok olacak. Kanal inşaatıyla, 23 milyon metrekare orman alanı, 136 milyon metrekarelik tarım alanı ve sulak alan ortadan kalkacak.
 • Göçmen kuşlar, hayvanlar, endemik bitki türleri yok olacak.
 • Bir avuç zengin daha zengin olacak. Kanal İstanbul Projesi bir avuç inşaat sermayesine milyonlarca dolar kâr sağlarken, projenin maliyeti vergilerimizle finanse edilecek.
 • Hafriyat kamyonları zehir saçacak. 7 yıl boyunca  İstanbul trafiğine günlük 10 bin hafriyat kamyonu katılacak. Yıllarca toz, zehir soluyacağız. Sevdiklerimiz her gün hafriyat kamyonu tehdidi ile karşı karşıya kalacak.
 • Binlerce yıllık kent belleği yok olacak. Kanal, Bathenoa Antik Kenti ve İstanbul’daki ilk yerleşmelerden biri olan Yarımburgaz Mağaraları’nı yutacak.”

MARMARA’DA HAYAT BİTECEK

Marmara Denizi ölü deniz haline gelecek” denilerek Marmara’da pek çok balık türünün yok olacağının ifade edildiği açıklamada, Marmara habitatıyla ilgili şunlar söylendi:

 • Proje, Marmara Denizi’nin oksijensiz kalmasına, balık türlerinin yok olmasına, kanalizasyon sisteminin zarar görmesine neden olacak.
 • Kuzey Ormanları tamamen yok olacak.
 • Kanal inşaatıyla, 23 milyon metrekare orman alanı, 136 milyon metrekarelik tarım alanı ve sulak alan ortadan kalkacak.
 • Göçmen kuşlar, hayvanlar, endemik bitki türleri yok olacak.
 • Bir avuç zengin daha zengin olacak.
 • Kanal İstanbul Projesi bir avuç inşaat sermayesine milyonlarca dolar kâr sağlarken, projenin maliyeti vergilerimizle finanse edilecek.
 • Hafriyat kamyonları zehir saçacak. 7 yıl boyunca İstanbul trafiğine günlük 10 bin hafriyat kamyonu katılacak.
 • Yıllarca toz, zehir soluyacağız. Sevdiklerimiz her gün hafriyat kamyonu tehdidi ile karşı karşıya kalacak.
 • Binlerce yıllık kent belleği yok olacak.
 • Kanal, Bathenoa Antik Kenti ve İstanbul’daki ilk yerleşmelerden biri olan Yarımburgaz Mağaraları’nı yutacak.
 • Yalana, talana, yıkıma, Kanal İstanbul’a birlikte dur diyelim.

“YAŞAMI BİRLİKTE SAVUNALIM”

Basın açıklamasında son olarak, “Yalana, talana, yıkıma, Kanal İstanbul’a birlikte dur diyelim. Ormanı, suyu  havayı, tarım alanlarını, sincapları, su samurlarını, leylek yavrularını, mahallemizi, parklarımızı, çocuklarımızın geleceğini, yaşamı birlikte savunalım” çağrısı yapıldı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top