Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Kanal İstanbul’a karşı 11 km yürüdüler: ‘İki deniz arasında yaşam var!’

Kanal İstanbul’a karşı 11 km yürüdüler: ‘İki deniz arasında yaşam var!’

Yaşam alanı savunucuları, Kanal İstanbul’un yapılacağı güzergahta “İki deniz arasında yaşam var” sloganıyla yürüyüş düzenledi.

‘İki Deniz Arasında Yaşam Var!’

Yaşam alanı savunucuları, Kanal İstanbul’un yapılacağı güzergahta “İki deniz arasında yaşam var” diyerek yürüyüş gerçekleştirdi. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu öncülüğündeki eylemde, projenin yapılması halinde oluşacak ekolojik tahribata dikkat çekildi.

Sazlıbosna Köyü ile Şamlar Köyü arasındaki 11 kilometrelik alanda yapılan yürüyüş sırasında “Ya Kanal Ya İstanbul, Katıl Durduralım” pankartı açıldı. Yaşam savunucuları “Kanala değil depreme bütçe”, “Kanalı değil yaşamı savun” sloganı attı. Yaşam savunucularına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker de destek verdi.

YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ FORUM

Yürüyüş öncesi Sazlıbosna Meydanı’nda toplanan yaşam savunucuları, burada bir forum düzenledi. Forumda kısa bir konuşma yapan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu üyesi Seda Elhan, “Bizler yaşam alanlarımız için hem yerelde hem genelde örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz. ‘Biz tercihimiz İstanbul’dur’ derken aslında yaşamı tercih ediyoruz. Çünkü bu proje yapılırsa doğada bulunan birçok şey zarar görecek. Bunların teknik verilerini zaman zaman paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz. Bu İstanbul için ilk yürüyüşümüz bunun devamı gelecek” dedi.

“KANALA DEĞİL DEPREME BÜTÇE”

Çok sayıda rehber ve acil müdahale gönüllülerinin refakatinde yapılan yürüyüş, Marmara ve Karadeniz arasındaki yaklaşık 11 kilometrelik alanda gerçekleştirildi.

Yaşam savunucuları yürüyüş sırasında zaman zaman projenin yapılması halinde oluşacak tahribata dair bilgiler verdi.

Yapılan bilgilendirmelerde “Kaybetmekten korktuğumuz yaşam alanları için buradayız. Bu proje gerçekleştiğinde orman alanları, tarım alanları ve sulak alanlar yok olacak. Yer altı suları kirlenecek. Pek çok bitki ve hayvan türü yaşam alanlarını kaybedecek. Bu proje hukuksuzdur. Meşrutiyet olmayan bir projedir. Aynı zamanda ekonomik, sosyolojik ve ekolojik açıdan bir yıkım projesidir” denildi.

11 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Çok sayıda rehber ve acil müdahale gönüllülerinin öncülüğünde devam eden yürüyüş, Kanal İstanbul’un yapılacağı güzergah olan Marmara ve Karadeniz arasındaki yaklaşık 11 kilometrelik alandan devam etti. Jandarma ve polisin yürüyüş boyunca kitleyi takip ederken, yaşam savunucularının geçtikleri yerlerde Kanal İstanbul’un yapılmasıyla oluşacak ekolojik tahribata dair bilgilendirmelerde bulundu.

Yaklaşık 4 saatlik yürüyüşün ardından Şamlar Köyü Meydanı’na ulaşan kitle, “Kanala değil depreme bütçe”, “Kanala değil yaşamı savun” sloganıyla eylemi bitirdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top