Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > İzmir’de Çevre Günü Bildirgesi: Ekolojik yıkıma, talana karşı mücadele ve dayanışma var

İzmir’de Çevre Günü Bildirgesi: Ekolojik yıkıma, talana karşı mücadele ve dayanışma var

İzmir’de  “Ülkemizde ve kentimizde ekolojik yıkıma, talana karşı mücadele ve dayanışma var” ifadesi ile ortak basın açıklaması yapan çevre örgütleri ve sivil toplum örgütleri, açıklamayı 5 Haziran Dünya Çevre Günü için Dünya Çevre Günü İzmir Bildirgesi başlığı ile yaptı. KONAK KENT KONSEYİ, TMMOB İL KOORDİNASYON KURULU, İZMİR TABİP ODASI, İZMİR BAROSU, EGEÇEP, İZÇEP, İZMİR YAŞAM ALANLARI, GAZİEMİR ÇEVRE PLATFORMU, URLA ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ, KARŞIYAKA KENT KONSEYİ ÇEVRE GRUBU, URLA KENT KONSEYİ ÇEVRE KOMİSYONU, GÜLDER, YAYA DERNEĞİ tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ İZMİR BİLDİRGESİ

Bugün Birleşmiş Milletler’in  1972’de, 113 ülkenin katılımıyla ortaklaştığı “dünyanın doğal dengesinin korunması için insan ve doğal varlıklara öncelik veren bir anlayışın egemenliği” olarak tanımladığı “Dünya Çevre Günü”

5 Haziran Dünya Çevre Günü, bizler için bir kutlama değil, çevre sorunlarına, ekolojik yıkıma dikkat çektiğimiz ve mücadeleye çağrı yaptığımız, bir farkındalık  gündür.

Ülkemizde emeğin ve doğanın sömürüsü üzerine kurulmuş olan yönetim politikaları yıllardır değişmiyor. Egemen olan bu yönetim anlayışı ülkemizin ve bölgemizin su kaynaklarını, havasını  kirletiliyor, doğal varlıkların, tarım ve  orman alanlarının, meraların  talanına neden oluyor. Ormanlar, ekilebilir tarım arazileri, doğal alanlar giderek kayboluyor. Tarihi zenginliklerimiz tahrip ediliyor, kentsel dönüşüm süreçleriyle kent yoksulları yerlerinden oluyor.

Pandemi döneminde hijyenin önemi kadar,  sağlıklı kentlerde, sağlıklı bir çevrede, sağlıklı yaşamın önemini de kavradık. Bu süreçte zorunlu olarak evlerde kalmak ya da çalışmak zorunda olanların toplumsal ve ekonomik durumlarını iyileştirmek, yaşamlarını kolaylaştırmak için üstlenilmesi gereken asgari roller, düzenlemeler yapılmadı. Tersine, talanları yapanlar, rant için ekolojiyi, gıdayı, doğal varlıkları yok etmeye hazır olanların düzenlerinin geliştirilerek devamı yönünde adımlar atıldı. Üretimin her ne pahasına olursa olsun sürdürülmesinin, mevcut kâr, sermaye ve talan düzeninin devamını önceleyen, sermayenin karşılaştığı kaybın faturasını fazlasıyla halka yükleyen, emeğin ve doğanın sömürüsü üzerine inşa edilmiş yönetim anlayışının yola tam gaz devam ettiğini gördük.

Tanımladığımız ekolojik sorunlarının, kent ve doğa talanlarının bir çok örneğini İzmir’de de yaşıyoruz. Kentleşme ve altyapı soruları olan İzmir’de de ekolojik yıkımla, talanla mücadele ve dayanışmada meslek odaları, ekoloji ve  çevre platformları, dernek ve oluşumlar, kent konseyleri ve duyarlı kentliler yan yana durarak direniyor ve itirazlarını yükseltiyoruz.

Biz, İzmir’in tarihi kent merkezine gökdelen dikmek isteyenlere karşı duruyoruz,
Biz, yaşam alanlarımızı yok edip yerine alışveriş merkezi kurmak isteyenlere itiraz ediyoruz,
Biz, kültür mirasımız, tek parkımız, nefes alanımız Kültürpark’a sahip çıkıyoruz,
Biz, kentimizin tarihsel simgesi ve mirası olan Elektrik Fabrikası’nı unutturmuyoruz,
Biz, yakınımızdaki hastaneleri kapatıp, şehir dışında hastane kuranları bağışlamıyoruz,
Biz, Çeşme’yi, Yarımadayı “turizm”adı altında talan etmeye, yok etmeye niyetlenenlere engel oluyoruz,
Biz, rüzgar enerjisi türbinleri ile kuşların, arıların, ormanlardaki yaşamın öldürülmesine göz yummuyoruz,
Biz, Aliağa’da kömürlü termik santral istemiyoruz,
Biz, altın madenleriyle kentimizi, bizi, bizden sonrakileri susuz bırakanlarla mücadele ediyoruz,
Biz, tarım alanlarının, ormanların,doğal sit alanlarının kontrolsüz, plansız RES`lerle, Taş Ocakları ile yok edilmesine izin vermiyoruz,
Biz, flamingoların Gediz Deltası’ndaki yuvalarında huzur içinde çoğalmasını istiyoruz,
Biz, Gaziemir’in ortasına hem de okulun kenarına nükleer atığı gömenlerin peşini bırakmıyoruz,
Biz, küresel ısınmaya neden olanları, karbon emisyonunu durdurmaya yanaşmayanları teşhir ediyoruz,
Biz, İzmir’in zeytinini, üzümünü, incirini jeotermal tehdidinden kurtarmaya çalışıyoruz,
Biz, denizlerimize, kıyılarımıza, denizdeki canlılara zarar verecek balık çiftliklerini istemiyoruz.

BİZ;
YAŞAMI İSTİYORUZ,
GELECEĞİ İSTİYORUZ,
HAYATI İSTİYORUZ.
HAVAMA, SUYUMA, TOPRAĞIMA DOKUNMA…

KONAK KENT KONSEYİ, TMMOB İL KOORDİNASYON KURULU, İZMİR TABİP ODASI, İZMİR BAROSU, EGEÇEP, İZÇEP, İZMİR YAŞAM ALANLARI, GAZİEMİR ÇEVRE PLATFORMU, URLA ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ, KARŞIYAKA KENT KONSEYİ ÇEVRE GRUBU, URLA KENT KONSEYİ ÇEVRE KOMİSYONU, GÜLDER, YAYA DERNEĞİ

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top