Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Harmandalı’da çöp depolamaya yargı freni!

Harmandalı’da çöp depolamaya yargı freni!

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar’ın Harmandalı’da çöp depolanmasını durdurmak için yaptığı başvuru sonrası açılan davada karar açıklandı. İzmir İdare 4.Mahkemesi bilimin de süreçte bölgede sıkça yaşanan heyelanlar ekseninde yerleşim yerlerini tehdit uyarısında bulunduğu Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne çöp stoklama işleminin durdurulmasına karar verdi.

Biyolojik ömrünü tamamlayan ve Büyükşehir Belediyesi’nin kapatmak için alternatif alanları tespit ederek projelendirme yaptığı Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında çok önemli bir yargı gelişmesi yaşandı. 

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar‘ın Harmandalı‘da çöp depolanmasını durdurmak için yaptığı başvuru sonrası açılan davada karar açıklandı. 

İzmir İdare 4. bilimin de süreçte bölgede sıkça yaşanan heyelanlar ekseninde yerleşim yerlerini tehdit uyarısında bulunduğu Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne çöp stoklama işleminin durdurulmasına karar verdi. 

MAHKEME KARARI

Kararda, “Uyuşmazlık konusu çöp sahasında çöp stoklanması nedeniyle toprak kayması hareketlerinin devam ettiğinin ve söz konusu afet nedeniyle yollarda ve evlerde hasarların meydana geldiğinin, sahanın üst kotuna atık depolandıkça tehlikenin büyüdüğünün, toprakta oluşabilecek ani kırılma sonucunda sahanın kuzeybatısında yer alan yerleşim yerine atıkların akma tehlikesinin bulunduğunun, davalı idarece heyelan riskinin azaltılabilmesi amacıyla yapıldığı belirtilen drenaj, kanal kazılması, yeraltı su seviyesinin düşürülmesi gibi işlemler ve diğer mühendislik önlemleri alınarak heyelanın önüne geçilemeyeceğinin davalı idarece bilimsel danışmanlık hizmeti alınan öğretim üyesi tarafından hazırlanan raporla da ortaya konulması karşısında çöp stoklama işleminin durdurulması ve sahada gerekli can ve mal güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle yapılan başvurunun reddedine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” ifadeleri yer aldı. 

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir İdare 4.Mahkemesi’nin verdiği çöp stoklamayı durdurma bir üst mahkemeye taşıyarak itiraz etme hakkı bulunuyor. Eğer bu itiraz kabul görmezse yaklaşık 32 yıldır İzmir’in çöp yükünü çeken ve biyolojik ömrünü tamamladıktan sonra bölge halkı için ciddi bir tehdit haline gelen Harmadalı Katı Atık Bertaraf Tesisi tamamen devre dışı kalacak. 

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Çöp depolama alanının bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar ve mahalle sakinleri 15 Haziran’da Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi’nin kapatılması istemiyle idare mahkemesinde başvurmuştu.

İzmir 4. İdare Mahkemesinde aynı gün görülen duruşmada, çöplüğe ilişkin bilirkişi raporu hazırlanması talebinde bulunulmuş, yetkililer de savunmalarını mahkemeye sunmuştu.


Gerçekİzmir

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top