Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Foçalı doğa ve yaşam savunucuları: Torba Yasa geri çekilsin!

Foçalı doğa ve yaşam savunucuları: Torba Yasa geri çekilsin!

İzmir’in Foça İlçesi’nde çevreci ve yaşam savunucusu platform temsilcileri “Maden ve Elektrik Enerjisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”’ni içeren Torba Yasa’nın  tümden geri çekilmesini istediler.

İzmir’in Foça ilçesinde; çevreci ve yaşam savunucusu platform temsilcileri tarafından; TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine başlanan “Maden ve Elektrik Enerjisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”’ni içeren “Torba Yasa” için basın açıklaması yapıldı. Çalışanların hak kayıplarına uğrayacağı, madencilik adı altında talanlar yaşanacağını iddia eden katılımcılar” Torba Yasa” teklifinin tümden geri çekilmesini istediler.

Pandemi önlemleri dolayısıyla üyeler arasından seçilerek Foça Vapur iskelesi önüne gelen Foça Forum ve Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) temsilcileri “Yaşam Hakkı Torbaya Sığmaz Torba Yasayı Geri Çek” yazılı bir pankart açtılar. Yasa ile; maden şirketlerinin ruhsat alanı dışında da tesis kurmalarının sağlanacağını, kamu alacaklarının takibinden vazgeçileceği, yenilenebilir enerji adı altında lastik yakmanın bile teşvik edileceğini, biyokütle enerji santrallerinin önünün açılacağını, denetimden uzak şirketlerin kurulacağını, kamu yararı olmaksızın istimlakler yapılarak köy topraklarının sermayeye devredileceğini, hava ve su kaynakları ile tarım alanlarının daha fazla kirletileceğini iddia ettiler.

OTO LASTİĞİ YAKMAK BİLE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAPSAMINDA

Foça Forum Platformu sözcüsü Recep Hisar madenlerle ilgili yasanın kabul edilemez olduğunu savundu. Recep Hisar;” Yurtdışında kurulan bir şirket Türkiye’de yasalara bağlı olmadan madenlerle ilgili istediği gibi haklar kullanabilecek. Zaten, Türkiyenin enerji ihtiyacı yok. Ama şirketlere çok büyük teşvikler veriliyor. Örneğin yıllardır savunuyoruz yenilenebilir enerji diye. Yenilenebilir enerji bile en büyük talan kapısı haline geldi. Oto lastiği yakmayı yenileneblir enerji kapsamına sokuyorlar. Bunun akılla mantıkla hiç bir şeyle izahı yok. Başta İzmir her yer çok büyük tehdit altında. Bütün kıyılar ve her yer yapılaşmaya zorlanıyor. Depremi bahane edip inanılmaz rant kapıları açılıyor. Bütün bu kapsamlı konular hakkında imzalar topladık. Meclise gönderdik. Doğa, çevre talanı, ekolojiye yönelik olanların yanısıra işçilerin tazminatlarıyla ilgili olan maddelerde de sıkıntı var. Torba yasa geri çekilsin istiyoruz” dedi.

TALEPLERİNİ TORBA BEZİNE YAZDILAR

FOÇEP Sözcüsü Bahadır Doğutürk de meclis gündemine gelen torba yasanın başta ekolojik konularda büyük sorunlar yaratacağını öne sürdü. Bahadır Doğutürk; “ Biz çevreciler olarak önce torba yasadaki ekoloji ve madenlerle ilgili 6.maddenin çekilmesi için talepte bulunacaktık. Ancak tamamını incelediğimizde sosyal haklar dahil ülkeyi ilgilendiren pek çok konuda ciddi sorunlar çıkacağını gördük. Bu nedenle torba yasanın tamamının geri çekilmesini istiyoruz. Bu talebimizi de torba bezinin üzerine elle yazdığımız “Yaşam Hakkı Torbaya Sığmaz. Torba Yasayı Geri çek” pankartı ile dile getiriyoruz.”dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top