Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Finlandiya’da muhteşem doğa olayı

Finlandiya’da muhteşem doğa olayı

Nadir bir hava olayı sonucunda Finlandiya’da bir plajda binlerce ‘buzdan yumurta’ bulundu. Yumurtaların en büyüğünün futbol topu kadar olduğu belirtildi.

Finlandiya ile İsveç arasındaki Bothnia Körfezi’nde bulunan Hailuoto Adası’ndaki Marjaniemi Plajı yumurtaya benzeyen binlerce buz topuyla kaplandı. Yumurtaların en büyüğünün bir futbol topu kadar olduğu belirtildi. Bu nadir ve eşsiz doğa olayı amatör fotoğrafçı Risto Mattila tarafından görüntülendi.

Eşiyle bir yürüyüş yapan Mattila, yaklaşık 30 metrelik bir alan yayılan ‘buzdan yumurtaları’ görünce şaşkına döndüklerini söyledi. Plajın yakınlarındaki Oulu şehrinde yaşayan Mattila, “Bu civarda 25 yıldır böyle bir şey görmedim. Harika bir manzaraydı” yorumunu yaptı.

Özel hava koşulları gerekiyor

Uzmanlar, buzların bu formu alması için havanın soğuk ve rüzgârlı olması gerekiyor. Goodfellow, “Genel manzaraya bakılırsa, bu küreler daha geniş bir buz örtüsünden meydana gelmiş, dalgalar tarafından aşındırılarak bu yuvarlak şekli almışlar” dedi.

Konunun uzmanları buzdan yumurtaları şöyle açıkladı, “Bunun oluşması için doğru hava sıcaklığı gerekiyor; sıfırın altında ancak sadece birkaç derece. Aynı zamanda su sıcaklığının da nerdeyse donma noktasında olması, sığ ve hafif eğimli bir sahil ve sakin dalgalar, belki hafif bir rüzgâr gerekir. (Topların) Merkez, çevreden buz toplamaya başlıyor, sahil boyunca rüzgârlarla ileri geri hareket ettikçe, küçük toplar ıslanıyor, donuyor ve gittikçe büyüyor.”

Sonbahar ideal zaman

ABD’deki Illinois Eyalet Üniversitesi’nden Dr. James Carter da bu olayın en iyi sonbaharda gözlenebileceğini belirtti. Bu dönemde su yüzeylerinin buz tutmaya başladığına dikkat çeken Carter, dalgalarla hareket ettikçe kar formunda bu tarz şekillerin meydana geldiğini söyledi.

Daha önce de Rusya’da Sibirya kıyılarındaki Nyda kasabasında ve ABD’de Chicago kentindeki Michigan Gölü’nde benzer buzdan şekillere rastlanmıştı.

Kaynak: Sputnik

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top