Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Erzincan’da maden faciası sonrası yeni görüntüler: ‘Vana kırılmış’

Erzincan’da maden faciası sonrası yeni görüntüler: ‘Vana kırılmış’

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çalık Çöpler Altın Madeni’nde, liç yığınının kaydığı maden alanında sızmaya ilişkin önlemler için numune alınması anında çekilmiş görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, köylülerin “Siyanürlü su normalde maden sahasında… Gelen basınçtan dolayı vana kırılmış ve buradan çıkıyor…” dediği duyuluyor.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çalık Çöpler Altın Madeni’nde, 13 Şubat günü saat 14.30 sıralarında meydana gelen liç yığını alanındaki kaymayla beraber 9 işçi göçük altında kaldı.

“VANA KIRILMIŞ, SU BURADAN ÇIKIYOR”

Çöpler bölgesinde, siyanürlü atık havuzunun yanından köylüler tarafından çekilen görüntülerde, toprağın kaydığı yerde maden alanında sızmaya ilişkin önlemler için numune alındığı gözlemlendi.

Görüntüleri çeken köylülerin “Siyanürlü su normalde maden sahasında… Gelen basınçtan dolayı vana kırılmış ve buradan çıkıyor…” şeklindeki konuşmaları da duyuldu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top