Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Erzincan İliç’teki Vahşi Madencilik Bir Soru Önergesiyle TBMM Gündemine Taşındı

Erzincan İliç’teki Vahşi Madencilik Bir Soru Önergesiyle TBMM Gündemine Taşındı

Erzincan İliç ilçesine 650 metre uzaklıkta olan Çöpler Köyü mevkiindeki 12 yıldır faaliyet gösteren ve kapasite artışı başvurusu yapan altın madenine tepkiler yükselirken, CHP Milletvekili Gürsel Tekin de bir soru önergesiyle konuyu TBMM’ye taşıdı.

Erzincan ili İliç ilçesine 650 metre uzaklıkta olan Çöpler Köyü mevkiinde 12 yıldır faaliyet gösteren ve kapasite artışı başvurusu yapan altın madenine tepkiler yükselirken, madenin bölgedeki yaşamı yanı sıra ülke için de bir tehdit oluşturacağına ilişkin endişeler de büyüyor. Dünyada bir benzeri bulunmayan madencilik projesi, bu haliyle bile sadece bölge için değil tüm Türkiye için ekosistemi tehdit eden bir madencilik projesi olarak görülüyor.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Erzincan İliç’te faaliyet gösteren Altın madenindeki siyanür ve sülfürik asittin doğaya salındığı iddiasını bir soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

YILDA 11 BİN TON SİYANÜR KULLANILACAK

Madenin son zamanlarda havuzundaki kimyasal maddeleri havaya bırakarak gündeme geldiğini belirten Tekin, “Yurdun her köşesi maden şirketlerinin saldırısı altına girmiş durumda. Ülkenin sularını, ormanlarını, kıyılarını, toprağını sermaye gibi gören bu iktidarın politikaları ülkemizi telafisi mümkün olmayan bir yıkıma doğru sürüklüyor. Erzincan İliç’te tarihin en büyük ekolojik yıkımı yaşanıyor!” dedi.

Uzmanlar, havuzda biriken asitli ve siyanürlü suyun havaya buharlaştırılarak azaltıldığını iddia ediyor diyen Tekin, “Yani, tonlarca zehirli bileşenler bölgenin havasına karışarak tüm dünyaya ölüm saçıyor. Tüm canlıların geleceğini üç beş rant çevresinin insafına bırakmamak için maden talanına derhal dur demeliyiz.” açıklamasında bulundu.

BÖLGEYİ DÜNYANIN YENİ ÇERNOBİLİ HALİNE GETİRECEK

Buradaki hasarı sadece su, hava, toprak diye değerlendiremeyiz diyen Tekin, Bütün canlılara verdiği zarar açısından değerlendirmek gerek. Bu maden sadece İliç’i etkilemiyor, bütün dünyayı etkiliyor. Bölge Çernobil’e dönmüş durumda.” diyen Tekin, Bakan Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Erzincan İliç’te faaliyet yürüten bir Altın Madeni şirketinin, siyanürlü ve sülfürik asitleri buharlaştırarak atmosfere bıraktığı iddiası doğru mudur? Biriken zehirli sular taşmasın diye, “evaporatör” denilen bir aletle atmosfere buhar salmak insan sağlığı açısından tehdit değil midir?
  2. Uzmanlar, İşletmede 21 farklı kimyasalın olduğunu ve milyonlarca ton zehirli, yakıcı ve kimyasal madde ile çalışma yürütüldüğü belirtilmektedir. Böyle bir tesise ‘Çevresel Etki Değerlendirme’ (ÇED) olumlu kararı nasıl verilmiştir?
  3. Fırat Nehri’ne sadece 300 metre uzaklıkta bulunan tesisin, olası bir depremde, toprak kaymasında, benzeri bir doğa olayında buradaki siyanürün ve sülfürik asitin nehre karışma ihtimaline yönelik ne gibi önlemler alınmıştır?
  4. Altın madenciliği yapıldığı belirtilen tesislerin çevresinde devletin resmi kurumlan ve elemanları tarafından hangi sıklıkla su, toprak ve hava analizleri yapılmaktadır? Bölge halkının olası bir felakettin sonuçlarından en az şekilde zarar görmesi için ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?
  5. Özellikle son aylarda madende çalışan işçiler arasından ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmaya başladığı yönünde önemli duyumlar almaktayız. Bu iddialar doğru mudur?
  6. Köylülere madene karşı dava açmamaları için imza attırıldığı ve İş tehdidiyle madene karşı çıkan köylülerin sindirilmeye çalışıldı iddiası doğru mudur?
  7. Türkiye’nin can damarı Fırat Nehri’nin yanı başında bilumum kimyasalları kullanmakta olan şirketinin faaliyetleri durdurulacak mıdır?

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top