Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği son dönemde artan orman yangınları için basın açıklaması yaptı

Ekoloji Birliği son dönemde artan orman yangınları için basın açıklaması yaptı

Son dönemde giderek artan ve ciddi boyutlara ulaşarak büyük kayıplara neden olan orman yangınları hakkında Ekoloji Birliği bugün bir basın açıklaması yaparak yetkilileri orman yangınlarının önlenmesi için göreve davet etti.

Daha önce bu yangınları öngörmüş ve uyarmıştık

Açıklamasında “daha önce uyarmıştık” sözleriyle Haziran ayında yaptıkları basın açıklamasını da hatırlarak, “çünkü bunların yaşanacağını örgörmüştük ve yetkilileri gerekli önlemleri almaya davet etmiştik” diyen Ekoloji Birliği, bugün yaptığı basın açıklamasında da “Haziran ayındaki önerilerimizi yineliyoruz” sözleri ile de yetkilileri bir kez daha göreve ve gerekli önlemleri almaya davet ederken, yanan-yakılan ormanlık alanların yapılaşmaya açılıp açılmadığını da yakından takip edeceklerini bildirdi. Ekoloji Birliği‘nin bugün basına yaptığı açıklama şöyle:

Yangınların deniz manzaralı olması tesadüf mü?

Ekosistemimiz için vaz geçilmezimiz olan ormanlar yanıyor- yakılıyor, yeterli önlem alınmıyor. Her yıl yaz aylarında orman yangınlarındaki artışlara dikkat çekerek önlem alınması için uyarı basın açıklamamızı Haziran başında yapmıştık. Yangınları önlemenin mümkün olduğunu belirtip, yapılması gerekenleri önermiştik ama korktuğumuz oldu, ormanlarımız yanıyor- yakılıyor!

Orman Bakanlığı’nın açıklamasına göre bir ayda 107 orman yangını oldu. 1 günde de 27 yangının olduğunu yine bakanlık açıkladı. Marmara yangınında sosyal paylaşımlara düşen görüntülerde yurttaşların haber vermesine rağmen zamanında müdahalenin yapılmaması kuşkuları artırmaktadır.

Yakılan- yanan ormanlarımızın yerlerinde bir zaman sonra otellerin yükselmesi tesadüf mü? Çıkan-çıkarılan yangınların deniz manzaralı olması tesadüf mü?

Rant düzeninde, ülkenin sömürüsü uğruna, endüstriyel tarım, turizm, maden ve inşaat sektörlerinin neresi sömürülecekse, orada faili meçhul yangınların çıkarılarak orman vasfını yitirmesi sağlanmaktadır. Bu sektörler nereyi işaret ederse, ertesi gün o ormanlar bir yangına kurban verilmekte, yaşam ve doğa yok edilmektedir.

Haziran ayı başında yaptığımız uyarı basın açıklamasında, “Turizm sektörü; rant mekanı belirlediği bir çok orman alanını gerek etkisini kullanıp yasa düzenleyerek, gerekse yakmak yoluyla, orman vasfından çıkarıp kendine alan olarak kaydetmektedir. Diğer taraftan, yasal yollarla orman alanlarını kiralamakta ve ağaç kesimlerini yaparak kendine alan yaratmaktadır.” demiştik. Yine turizm bölgelerinde, deniz manzaralı yangınların başladığına-başlatıldığına tanık oluyoruz.

Süreci yakından takip edeceğiz

Haziran ayındaki önerilerimizi yineliyoruz:
Gerek merkezi iktidar gerekse yerel yönetimler şimdiden kendi sınırları içindeki ormanların korunması için, ekipman ve çalışanlarına bu yönlü eğitimler vererek yangınlara hazırlıklı olmalı. Olası yangınların hızlı ve etkin bir biçimde söndürülebilmesi için karayolları bölge bakım merkezlerine benzer, orman yangınlarına yerel (bölgesel) müdahale birimleri oluşturulmalı ve buralarda en az bir yangın helikopteri veya uçağının bulundurulması sağlanmalıdır.

Orman Bakanlığı bir ayda 107 yangın oldu diyor, ama bir tane sorumlu bulunmuyor. Gereğini yapmayan yetkiler yargılanmalı, istifa etmeliler. Yanan ormanların imara açılmasına izin verilmemeli, soğutma işleminden sonra yeniden orman vasfına sahip olması için çalışmalar başlatılmalıdır.

Ekoloji Birliği olarak yanan-yakılan ormanların yapılaşmaya açılmaması için takipçi olacağız.

Eş sözcüler:
Süheyla Doğan-0533 455 21 02
Coşkun Özbucak- 0542 786 27 73

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top