Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > EGEÇEP’in Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu!

EGEÇEP’in Dayanışma Ödülleri sahiplerini buldu!

Kurulduğu günden bu yana ülkenin her köşesinde yaşamı savunan EGEÇEP, ekoloji mücadelesinde emeği geçenleri ‘Dayanışma Ödülleri’ ile taçlandırdı. Dikili’nin efsane başkanı Osman Özgüven’in ödül almasının ardından salonda; “Su haktır, satılamaz” sloganları atıldı.

EGE Çevre ve Kültür Platformu, pandemi koşulları nedeniyle 26-27 Şubat tarihleri arasında online yaptığı 16. Kurultayı’nın sonuç bildirgesini bir basın toplantısı ile açıkladı. İzmir Mimarlık Ofisi’nde gerçekleşen toplantıda dayanışma ödülleri de sahiplerini buldu.

İlçesinde vatandaşlara suyu, öğrenci servis araçlarını, şehir içi ulaşımı, sağlık hizmetlerini, belediye ambulansını ücretsiz yaptı. “Belediyeler Ticarethane değildir, halka hizmet yeridir” dedi; halk ekmek fırını ve büfeleriyle vatandaşa ucuz ekmek ulaştırdı. Başkanlığı döneminde ekoloji mücadelesinin yanı sıra sosyal belediyecilik hizmetleri, Türk-Yunan Barışı’na sağladığı katkı, 12 Eylül sonrası ilçesinde düzenlediği Barış ve Demokrasi Festivalleri ile tanınan Dikili’nin efsane Belediye Başkanı Osman Özgüven’e EGEÇEP tarafından dayanışma ödülü verildi.

Dikili’nin eski Belediye Başkanı Osman Özgüven’in ödül almasının ardından salonda; “Su haktır, satılamaz” sloganları atıldı.

Etkinliğe İzmir’in yanı sıra Muğla, Aydın ve Manisa’da ekoloji mücadelesi yürüten çok sayıda ekolojist katıldı.

Açılış konuşmasını yapan EGEÇEP Eş Sözcüsü Doğu Işık, “Efemçukuru’nda, Çaldağı’nda, Bergama’da, Çukuralan’da, Kışladağ’da, Yarımada’da, Harmandalı’da, Gördes’te, Aliağa’da ve Ege’nin ötesinde Akkuyu’da, Sinop’ta, Cerattepe’de, kısaca Doğal ve kültürel varlıkların, sermayeye kurban edilmek istendiği her yerde; EGEÇEP, 17 senedir olduğu gibi, ivmesini yükselterek, sağlıklı çevrede insanca yaşam mücadelesini sürdürmeye her zaman devam edecek” dedi.

EGEÇEP Eş Sözcüsü Berna Babaoğlu ise “Daha Yaşanılası Bir Dünya İçin Gelecek Kuşaklara Sözümüz Var’’ sloganıyla düzenlenen programın Kurultay Sonuç Bildirgesi’ni okudu.

EFSANE BAŞKANA ÖDÜL

Başkanlığı döneminde ekoloji mücadelesinin yanı sıra sosyal belediyecilik hizmetleri, Türk-Yunan Barışı’na sağladığı katkı, 12 Eylül sonrası ilçesinde düzenlediği Barış ve Demokrasi Festivalleri ile tanınan Dikili’nin eski Belediye Başkanı Osman Özgüven’e dayanışma ödülü verildi.

İKİ HALKÇI BAŞKAN; TERZİ FİKRİ VE OSMAN ÖZGÜVEN

Programın sunumunu yapan EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Av. Seçil Ege Değerli; “Türkiye siyasi tarihinde, halkçı belediye başkanlığı anlayışını yaşatan, bunu hayata geçirmek için çaba sarf eden ve bu uğurda bedeller ödeyen, bizim için iki tane efsane belediye başkanı var. Bunlardan birisi saygı ve sevgiyle andığımız Terzi Fikri, bizim için Fikri Sönmez’den sonra gelen, halkçı yerel yönetimleri yaşatan, bu fikri uygulamaya geçiren bir diğer efsane belediye başkanı Osman Özgüven’dir” dedi.

Özgüven’e alkışlar eşliğinde ödülünü takdim eden EGEÇEP Yürütme ve Bilim Kurulu Üyesi Erhan İçöz; “Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren, suyu halka ücretsiz veren ve bu yüzden yargılanan ama yılmayan Osman Özgüven’e ödül vermek benim için onurdur. Kendisini saygı ve sevgiyle selamlıyorum” sözlerine yer verdi.

BİZİ BU YOLDAN HİÇ KİMSE ÇEVİREMEZ

Osman Özgüven; “EGEÇEP’in bu güzel gününde sizlerden böyle bir ödül almak benim için onurdur. Çünkü EGEÇEP ülkemizin her yerinde verdiği ekoloji mücadelelerinde büyük başarılar etmiştir. Bu mücadeleleri bundan sonra da devam ettireceğiz. Bizi bu yoldan hiç kimse çeviremez” dedi.

Dikili’nin eski Belediye Başkanı Osman Özgüven’in ödül almasının ardından salonda; “Su haktır, satılamaz” sloganları atıldı. Programda ayrıca; Şehir Plancılar Odası İzmir Şubesi’ne, yörelerinde büyük mücadele veren Caferbey, Dağyeni, İkizköy ve Küçükkale köylülerine de ‘Dayanışma Ödülü’ verildi.

KAPİTALİST ÜLKELER ‘MIŞ’ GİBİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Plaket takdiminin ardından EGEÇEP Eş Sözcüsü Berna Babaoğlu kurultay sonuç bildirgesini okudu.

2021 yılı içerisinde ekolojik yıkımın katlanarak artmasına karşı yerel mücadele dinamiklerinin de yükseldiğine işaret eden Babaoğlu, “İklim krizinin geldiği noktada, kapitalist ülkeler ‘mış’ gibi yapmaya devam ediyor. COP 26 Zirvesi gibi sözde buluşmalar, Glasgow Sözleşmesi gibi uygulanmayan sözleşmelere karşın bilim insanları, krizin; engellenmesi git gide zorlaşan bir boyuta ulaştığını bildiriyor. Hava kirliliği, artan sıcaklık, kum fırtınaları, salgın hastalıklar, kuralık ve su kıtlığı sorunu, buzulların önlenemeyen erimesi giderek yaklaştığımız felaketin birer habercisidir. Bu noktada, bulunduğumuz bölge başta olmak üzere iklim krizine karşı gerçek bir mücadele programı oluşturmak bizler açısından ertelenemez bir görevdir. Kurultay sonucu olarak oluşturacağımız çalışma gruplarıyla, her alanı birer ekoloji direniş alanına dönüştüreceğiz. Bu amaçla yeni dönemde, başta ‘iklim krizi ve küresel ısınma’ olmak üzere, ‘su kıtlığı’, ‘tarım ve su havzaları’ konularının başlıca çalışma alanları olmasına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar: Ajans Bakırçay

Kaynak: Ajans Bakırçay

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top