Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Dünyanın en büyük kömür limanında 100’den fazla gözaltı

Dünyanın en büyük kömür limanında 100’den fazla gözaltı

Avustralya’da iklim eylemcileri, dünyanın en büyük kömür limanı olan Newcastle limanını ‘işgal ederek’, kömür ticaretini sekteye uğrattı.

İklim değişikliği konusunda “çok ağır” hareket eden ülkelerden biri sayılan Avustralya’da iklim eylemcileri, dünyanın en büyük kömür limanı olan Newcastle limanını iki günlüğüne işgal ederek kömür ticaretini sekteye uğrattı. Yüzlerce eylemci kanolarla ve yüzerek limandaki gemi trafiğini iki günlüğüne durdurdu.

BBC‘nin aktardığına göre New South Wales eyaletinin polisi, 104 kişiye “limanın gemi kanalını terk etmeme” suçlaması yöneltildiğini açıkladı.

Eylemi organize eden Rising Tide (Yükselen Gelgit) adlı oluşum, eylemle yarım milyon tondan fazla kömürün ülkeden çıkışını engellediklerini iddia etti. İklim değişikliği konusunda adım atılmamasını protesto etmek üzere bir araya gelen eylemcilerden 109’u gözaltına alındı.

Avustralya dünyanın en büyük 2. kömür ihracatçısı ve kendi elektrik ihtiyacını da fosil yakıtlardan karşılıyor. Sydney’e yaklaşık 170 km mesafedeki Newcastle limanı, ülkenin kömür sevkiyatındaki en önemli liman.

POLİS İZİN VERMİŞTİ

Fotoğraf: @DrBreaky / X

Avustralya’nın dört bir yanından gelen yaklaşık 3 bin kişinin 30 saatlik eylemine polis de izin vermişti.

Ancak eylemin resmi bitiş saatinin ardından suda kalmayı sürdüren 109 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5’i 18 yaşının altında olduğu için salıverildi.

New South Wales polisi, 104 kişiye “limanın gemi kanalını terk etmeme” suçlaması yöneltildiğini açıkladı.

97 YAŞINDAKİ STUART: TORUNLARIM İÇİN YAPIYORUM

Gözaltına alınanlardan biri olan 97 yaşındaki Alan Stuart, “Bunu torunlarım ve gelecek kuşaklar için yapıyorum. Bizim eylemsizliğimizin sonuçlarını yaşamak zorunda kalacakları için çok üzgünüm” diye konuştu.

Rising Tide eylemin Avustralya tarihinde iklimle alakalı en büyük sivil itaatsizlik eylemi olduğunu savundu.

Her yıl düzenlenen küresel iklim değişikliği zirvesi COP28, 30 Kasım Perşembe günü Dubai‘de başlayacak.

Rising Tide, Avustralya hükümetinden kömür ticaretine vergiler getirmesini ve tüm yeni fosil yakı tprojelerini iptal etmesini istiyor.

HÜKÜMET FOSİL YAKIT PROJELERİNİ FESHETMEYE YANAŞMIYOR

Avustralya iklim değişikliği konusunda “çok ağır” hareket eden ülkelerden biri olarak kabul ediliyor ancak Başbakan Anthony Albanese 2022’de göreve geldiğinde, karbon emisyonlarını azaltmak için süren küresel çabaya katılma sözü vermişti.

Albanese’nin hükümeti, daha önceden konulmuş olan, 2030’a kadar karbon emisyonlarını yüzde 26-28 azaltma hedefini, yüzde 43’e yükseltti. Aradaki fark, Avustralya’nın ulaşım ya da tarım sektörünün neden olduğu karbon salımına denk geliyor.

Ancak hükümet tüm yeni fosil yakıt projelerini feshetmeye yanaşmıyor. Mayıs’tan bu yana dört yeni kömür madeni projesine yeşil ışık veren Avustralya hükümetinin önünde onay bekleyen 25 proje daha var. (BBC)


Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top