Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Dünyada ilk kez bir hastaya “iklim değişikliğinden muztarip” teşhisi kondu

Dünyada ilk kez bir hastaya “iklim değişikliğinden muztarip” teşhisi kondu

Dünyada ilk kez bir hastaya “iklim değişikliğinden mustarip” teşhisi kondu. Bu tanı başka doktorların Gezegen Sağlığı için Doktorlar ve Hemşireler adlı bir girişim başlatmasına yol açtı.

Solunum problemleri yaşayan bir Kanadalıya, muhtemelen dünyada ilk kez “iklim değişikliğinden mustarip hasta” tanısı kondu. Doktorlar hastanın sıkıntılarının sıcak hava dalgalarından ve düşük hava kalitesinden kaynaklandığını söyledi. Bu tanı başka doktorların Gezegen Sağlığı için Doktorlar ve Hemşireler adlı bir girişim başlatmasına yol açtı.

Britanya Kolumbiyası’ndaki Nelson şehrinde astım hastası olan yaşlı yurttaşa tanı koyan Dr. Kyle Merritt, 10 yıldır ilk kez iklim değişikliğini rahatsızlık sebebi olarak yazdığını ifade etti. Glacier Media’ya konuşan acil servis hekimi “Eğer altta yatan nedene bakmaz ve sadece semptomları tedavi edersek, giderek daha da geri kalmaktan başka bir şey yapmayız” dedi. “Ben sadece gördüklerimi anlamlandırmaya çalışıyorum” diye ekledi.

Kanada’da bu yıl 500 kişi aşı sıcaklar dolayısıyla yaşamını kaybetti

Kanada bu yıl haziranda tarihi bir sıcak hava dalgasından mustarip olmuş, ardından orman yangınlarının tetiklediği yoğun sisli ve dumanlı bir kirli hava dönemi yaşamıştı.

Kanada’nın en batısındaki Britanya Kolumbiyası eyaletinde haziranda 500 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu düşünülen rekor sıcaklıklar görülmüştü. Orman yangınlarıysa temmuz ve ağustos aylarında hava kalitesinin güvenli kabul edilen seviyelerden 43 kat daha kötü hale gelmesine sebep olmuştu.

Medya organına konuşan Dr. Merritt “Acil servis bölümünde çalışıyoruz; en ayrıcalıklısından en savunmasızına herkese bakıyoruz; beşikten mezara herkesi görüyoruz. Ve insanların, özellikle de toplumumuzdaki en savunmasız kişilerin etkilendiğini görmek zor. Sinir bozucu” dedi.

70’li yaşlarında olan hastaya, Dr. Merritt’e göre durumunun daha da kötüye gitmesine doğrudan katkıda bulunan sıcak hava dalgalarının hemen ardından yaz aylarında teşhis kondu.

Dr. Merritt “Şeker hastası. Bir tür kalp yetmezliği var. Bir karavanda yaşıyor, kliması yok” dedi. “Tüm sağlık sorunları daha da kötüleşti. Ve gerçekten susuz kalmamak için çaba sarf ediyor.”

Astım hastasına “iklim değişikliğinden” mustarip olduğu tanısını koyan Dr. Kyle Merritt

Teşhis, “Gezegen Sağlığı için Doktorlar ve Hemşireler” adlı girişim başlattı

Dr. Merritt’in teşhisi, eyaletteki diğer doktorların Gezegen Sağlığı için Doktorlar ve Hemşireler adlı bir girişim başlatmasına yol açtı. Girişimin internet sitesinde sağlık profesyonellerinin çevreyi koruyarak daha sağlıklı olunacağı fikrini desteklemek için bu grubu kullandığı belirtildi. Grubun internet sitesinde şu ifadelere yer verildi:

“İklim krizi ve bunun sağlık üzerindeki etkileri konusunda son derece endişeliyiz.”
“Bu yaz hastalarımız ısı kubbesi, kuraklık ve ciddi orman yangınları gibi ekstrem hava olayları yaşadı.”

Kanada’daki ekstrem hava olayları, dünyanın iklim değişikliğine bağlı olarak yaşadığı ve gazete manşetlerinden düşmeyen aşırı sel, kuraklık, yangınlar ve sıcak hava dalgaları gibi sorunlar silsilesinden biri.

Glasgow’da düzenlenen COP26 zirvesindeki dünya liderlerinin, gelecek yıllarda iklim değişikliğinin etkilerinin daha aşırı boyutlara ulaşmasını önlemek için iklim alanında daha katı hedefler konması için karar vermeleri bekleniyordu. Zirvedeki taahhütler hiç de beklendiği gibi umut verici olmadı. İklim uzmanları verilen taahhütlerin yeterli olmadığı uyarısında bulunurken, iklim aktivistleri ve ekolojistler ise COP26’ya güvenmediklerini ve zirvenin başarısız olduğunu söylüyor..

Independent

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top