Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Çorumlu köylüler: “Bizim köyümüzün yer üstü, yer altından daha güzel ve değerli”

Çorumlu köylüler: “Bizim köyümüzün yer üstü, yer altından daha güzel ve değerli”

“Yer üstü zenginliği kadar yer altı zenginliği de önemli” diyen MTA Bölge Müdürü Ramazan Daştan’a yanıt veren Çorumlu köylüler “Bizim köyümüzün yer üstü, yer altından daha güzel ve değerli” dedi.

Cevizin yanı sıra çok sayıda sebze ve meyve yetişen Çorum’un Dodurga ilçesine bağlı Mehmet Dede Tekke Köyü’nde Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) “antimon” madeni nedeniyle sondaj yapması büyük tedirginliğe neden oldu. Aslında altın arandığını ve topraklarının siyanürle zehirleneceğini düşünen köylüler, sondaj çalışmasının bir an önce son bulmasını istiyor.

Yaklaşık bir aydır süren sondaj çalışması nedeniyle adeta diken üstünde duran köyde, Dodurga Kaymakamı Abdulkadir Işık, MTA Orta Anadolu Bölge Müdürü Ramazan Daştan ve ilgili teknik personelin katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Mehmet Dede Tekke Köyü’nün yanısıra civardaki 10’u aşkın köyden muhtar ve yurttaşların da katıldığı toplantıda zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Köylüler, hiçbir koşulda maden araması yapılmasını istemediklerini vurgulayarak “Bizim köyümüzün yer üstü, yer altında daha güzel ve değerli. Bize altın değil temiz hava, temiz toprak ve temiz su gerekli. Çünkü bunlar bizim geleceğimiz” dediler.

“ALTIN DEĞİL, ANTİMON ARANIYOR”

İlçe Kaymakamı Abdulkadir Işık, MTA’nın hazine arazisi üzerinde bir araştırma yaptığını belirterek, “Bu bölgede altın değil, antimon madeni aranıyor. Siyanürlü arama kesinlikle söz konusu değil. Vatandaşın mağdur olmasını asla istemem” dedi.

“ANTİMON BULUNURSA BELKİ SİYANÜR KULLANIRIZ”

MTA Orta Anadolu Bölge Müdürü Ramazan Daştan ise henüz çalışmanın başında olduklarını söyledi. Daştan, “Burada antimon arıyoruz. Henüz tespit ettiğimiz bir bilgi ve bulgu yok. Altınla ilgili bir çalışma içerisinde değiliz. Araştırma aşamasında siyanür kullanmıyoruz. Eğer maden bulunur da işletmeye açılırsa belki kullanırız. Buradaki sondaj çalışması sizi kesinlikle endişeye sevk etmesin. Bu bölgede 4-5 sondaj yapacağız. Yer üstü zenginliği kadar yer altı zenginliği de önemli” diye konuştu.

KÖYLÜLER: MADEN İSTEMİYORUZ

Başta Mehmet Dede Tekke köylüleri olmak üzere tüm köylüler ise maden istemediklerinin altını çizerek “Bize toprağımız, suyumuz ve havamız yeter” dediler.

“Yer üstü zenginliği kadar yer altı zenginliği de önemli” diyen MTA Bölge Müdürü Daştan’a “Bizim köyümüzün yer üstü, yer altından daha güzel ve değerli. Bize altın değil, temiz hava, temiz toprak ve temiz su gerekli” yanıtını veren köylüler, Bergama’da, Kaz Dağları’nda ve Artvin’de yaşanan faciaları yakından takip ettiklerini dile getirerek topraklarını koruyacaklarını söylediler.

“SONDAJ ÇALIŞMASININ DURDURULMASINI İSTİYORUZ”

Evrensel’in haberine göre; Yetkililer kendilerine ne bilgi vermediğini ifade eden köylülerden Kemal Ünal ise, “6-7 tane maden aradıklarını söylüyorlar ancak içlerinde altın da var. Asıl amaçları altın bulmak. Altını da siyanürle çıkartacaklar. Köy halkı olarak sondaj çalışmasının derhal durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Köy meydanında düzenlenen toplantıya Çorum Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Av. Ahmet Özdel, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Abdullah Tunç, CHP İl Başkan Yardımcısı Duran Aslan ve yönetim kurulu üyeleri, HDP İl Başkanı Şeref Karataş, Emek Partisi Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün, Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Sezgin Kundukan, Tarım Orkam Sen Çorum Şube Başkanı Ali Türksal da katıldı.

Öte yandan Mehmet Dede Tekke köylüleri, muhtarın madencilerle birlikte hareket ediyor olması şüpheleri le muhtara yönelik eleştirilerde ve tepkilerde bulunarak “Bu köy Alevi-Bektaşiler için bir ocak köyüdür. Muhtar, yaptığı davranışla İmam Hüseyin’in, Ehlibeyt’in kemiklerini sızlatıyor” dediler.

“TÜM KÖYLÜLER BİRLİKTE HAREKET ETMELİ”

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Av. Ahmet Özdel, Mehmet Dede Tekke Köyü’ne gelen her zehrin aslında Çorum’a da gelmiş olacağını belirterek “Toprağımızı, çevremizi ve geleceğimizi korumak için bölgedeki tüm köylerin birlikte hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Özdel, “Sizler toprağınıza, köyünüze, yaşamınıza sahip çıktığınız halde bizler de emek ve demokrasiden yana kurumlar, partiler, sendikalar, dernekler, hukukçular olarak her zaman sizin yanınızda olacağız” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından köy halkının katılımıyla bir kahvehanede ikinci bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Av. Özdel’in önerisiyle bir komite kurulması kabul edildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top