Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Çevrecilerin Çernobil endişesi: Ülkemizin kuzeyi risk altında!

Çevrecilerin Çernobil endişesi: Ülkemizin kuzeyi risk altında!

Sinop NKP: “Ukrayna’daki yangının sürmesi ve Çernobil katı atık yakıt depolarına ulaşması halinde Türkiye’nin kuzeyinin büyük bir risk altında demektir.” Samsun için radyasyon uyarısında bulunan SAMÇEP: “Yetkilileri göreve çağırıyoruz!”

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Ukrayna‘nın Çernobil bölgesindeki kırsal ormanlık alanda çıkan ve 10 gündür devam etmesi ardından kontrol altına alınan yangın ardından açıklama yaptı. Açıklamada; nükleer atıkların depolandığı bölgeye yaklaşan alevlerin, kamuoyunda büyük tedirginlik oluşturduğu ve böylece yeni bir felakete daha kapı aralandığı belirtildi.

SİNOP NKP: ÜLKEMİZİN KUZEYİ RİSK ALTINDA!

Ukrayna’daki yangının sürmesi ve Çernobil katı atık yakıt depolarına ulaşması halinde Türkiye’nin kuzeyinin büyük bir risk altında olduğunun kaytedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dünya, tüm insanlığı etkisi altına alan Koronovirüs ile mücadele ederken, Çernobil nükleer santralı yakınlarında meydana gelen orman yangını ile sarsılmıştır. Nükleer atıkların depolandığı bölgeye yaklaşan alevler, kamuoyunda büyük tedirginlik ve korku yaratırken yeni bir felakete kapı aralanmıştır.

Nükleer santrallar var oldukça, felaketlerin ne ilk ne de son olmayacağını biliyoruz. Santral çalışmalarının Ülkemizde durdurulması çağrımızı yükseltiyor, daha fazla geç olmadan vazgeçmek mümkün diyoruz.

RADYASYON SEVİYESİ 16 KAT ARTTI

Koronavirüs salgını nedeniyle; ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan büyük bir yıkımın  yaşandığı şu günlerde, Ukrayna’da Çernobil yakınlarındaki çıkan yangın haberleri ile halk endişeye kapılmıştır. Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki orman yangını, 4 Nisan tarihinde başlamış ve yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda, kontrol altına alınmıştır. Yangında, büyük kısmı nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı, çevreye yayılan dumanlar nedeniyle, yangının kapladığı alanın tam olarak tespit edilemediği, fakat 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangının etkisi altında kaldığı, yangın dolayısı ile radyasyon seviyesinin 16 kat arttığı bildirilmiştir.

Yangın nedeniyle,  havaya karışan radyoaktif tozun, rüzgar ve yağmurla birlikte ülkemize ulaşıp ulaşmayacağı konusunda yaşanan tedirginliğe rağmen, yetkili kurumlar tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 

Nükleer santrallarda yakıt olarak radyoaktif maddelerin kullanılıyor olması, diğer tür elektrik üretim santrallarına göre daha sıkı güvenlik önlemleri alınmasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca buna bağlı olarak gerekli teknolojik teçhizata da sahip olmak hayati önem taşırken, açığa çıkan enerjinin mutlaka özenle kontrol ediliyor olması da gerekmektedir. Aksi taktirde canlıların yaşamı tehlikeye atılacak ve korkunç sonuçlar doğuracaktır.

Güvenlik önlemleri, deprem riski, üretilen enerjinin taşıma ve iletim koşulları, soğutucu gereksinimi ve meteorolojik koşulların da nükleer santralların çalıştırılmasında hayati önem taşıdığı ortadadır. 

Nükleer santrallerin ne kadar tehlikeli olduğunu yakın tarihte Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallarında yaşanan facialar göstermiştir. Meydana gelen kazalar sonrası, radyoaktif gazların doğaya salınması sonucu on binlerce canlı zarar görmüştür. Aradan geçen onca yıla rağmen zararın Çernobil bölgesinde çıkan yangınla birlikte artarak devam ettiği anlaşılmıştır.

YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN ELDE EDEBİLME OLANAKLARINA SAHİBİZ

Açıklamanın devamında; “Ülkemiz, enerjisini tasarruflu kullanarak, ihtiyacı olan elektrik potansiyelini yenilebilir kaynaklardan elde edebilme olanaklarına sahiptir. Doğayı katlederek,  tehlikeleri saymakla bitmeyen bir teknolojiye yönelmek anlaşılır değildir.

Enerji üretimi ve silahlanma adına,  ne kadar önlem alınırsa alınsın çıkacak olası bir yangında ya da yapılan bir hata sonrasında telafisi mümkün olmayan facialarla karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. Yetkililere, geçmiş yıllarda yaşanan nükleer faciaları hatırlatıyor, devreye girecek santrallarla sadece bugünün değil geleceğin de ölüm teknolojisinden vazgeçmek adına sorumluluğa davet ediyoruz” denildi.

SAMÇEP‘TEN SAMSUN’DA RADYASYON UYARISI!

SAMÇEP (Samsun Çevre Platformu) Ukrayna’da Çernobil nükleer faciasının yaşandığı bölgede 4 Nisan’da Orman Yangını Çıktığını ve radyasyon oranının arttığını belirterek, Samsun’da düzenli radyasyon ölçümleri yapılmasını istedi.

Konuyla ilgili olarak  bir açıklama yapan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Kimya Mühendisleri Odası samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, orman yangını nedeniyle radyasyon seviyesinin normal değerin 16,5 katına çıktığının ileri sürüldüğünü söyledi. Mehmet Özdağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ Ukrayna’da Çernobil nükleer faciasının yaşandığı bölgede 4 Nisan’da çıkan orman yangını nedeniyle radyasyon seviyesinin normal değerin 16,5 katına çıktığı ulusal basın yayın organlarında ifade edilmektedir.

34 yıl önce Çernobil Nükleer Santral patlamasından kaynaklanan radyasyonun kanser yapıcı etkisinden Karadeniz Bölgesi ve Samsun İlimiz de fazlasıyla etkilenmiştir. Bu etki nedeniyle Samsun’da da kanser vakalarının arttığı bilimsel raporlara da yansımıştır.

Ülkemizde maalesef korona virüs salgın hastalık riskinin yaşandığı bir dönemde, ülkemizin nükleer ve radyolojik olaylardaki  en yetkin kurumu olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) 28 Mart 2020 tarihinde kapatılarak yerine Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) kuruldu.

Korona virüs pandemisi yaşanan bir dönemde; TAEK gibi 64 yıllık deneyimli ve uluslararası saygınlığı ve tanınırlığı olan bir kurumun kapatılması maalesef Salda Gölü, Kanal İstanbul, Çarşamba Biyokütle Santralı projelerinde olduğu gibi salgın hastalık riskinin firsatçılığa dönüştürülmesini akıllara getirmektedir. Halkın sağlığını ilgilendiren radyolojik olaylardan hangi kurum sorumludur? TENMAK mı, yoksa 9 Temmuz 2018 tarihinde 702 sayılı Cumhur Başkalığı KHK’sı ile kurulan Nükleer Düzenleme Kurulu (NDK) mu?

YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!

Çernobil orman yangını Samsun’a radyasyon bulutlarının gelmesine sebep olacak mıdır? Bahar yağmurlarında, radyoaktif yağmur sularından ne kadar etkileneceğiz? Gıdalarımız, suyumuz, ne kadar güvenli? Bu sorularımıza yetkililerden cevap bekliyoruz. İlgili kurumlar tarafından Samsun’da düzenli radyasyon ölçümleri yapılmasını, çıkan sonuçların ve alınan tedbirlerin de bizlere duyurulmasını talep ediyoruz.”

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI: YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Vitrin Haber‘de yer alan habere göre; ayrıca bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından, Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki ormanlık alanda çıkan ve kontrol altına alınan yangına ilişkin, “Çernobil faciasından aldığımız dersi hatırlıyoruz” açıklasına da yer verildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde çıkan orman yangını ve korona virüsüyle yapılan mücadeleye değindi. Çernobil’deki yangına ilişkin Zelenskiy, “Acil durumlar servisinden her gün bilgi alıyoruz. Aldığımız son bilgilere göre yangın söndürülmüştür ve Ukrayna polisi buna sebep olan kişileri gözaltına almıştır. Suçlular en ağır şekilde bunun sorumluluğunu taşıyacaklardır. Paniğe gerek yok. Radyasyon seviyesi normal düzeyde. Çernobil’de 26 Nisan 1986 tarihinde aldığımız dersleri hatırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

RADYASYON MİKTARI SÜREKLİ KONTROL EDİLİYOR

Ukrayna Ekoloji Müfettişliği Geçici Başkanı Yego Firsov ise yaptığı açıklamada, “Kısaca söyleyecek olursak yağan yağmurlar sayesinde yangını söndürmeyi başardık. Radyasyon oranı sürekli kontrol ediliyor ve şuan normal seviyelerde” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi Başkanı Nikolay Çeçetkin de yangının kontrol altına alındığını doğruladı. Yangın söndürme çalışmalarına 400’den fazla itfaiyeci, yaklaşık 100’e yakın itfaiye aracı, 3 yangın söndürme uçağı ve 3 yangın söndürme helikopteri katılırken nükleer santral çevresinde ağaçlık alanlar kazılarak yangının önüne geçmek için güvenlik koridorları oluşturulmuştu. Yangını çıkardığı tespit edilen şahsın yakalanarak gözaltına alındığı duyuruldu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top