Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > ‘Çevre Ödülü’nü kabul etmedi: “İklim hareketinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok”

‘Çevre Ödülü’nü kabul etmedi: “İklim hareketinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok”

16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, kendisine İskandinav Kurulu tarafından verilen çevre ödülünü reddetti. Elinde güç bulunan insanların bilimi dinlemesi gerektiğini söyleyen Greta Thunberg, İskandinav Kurulu’nun kendisine verdiği çevre ödülünü kabul etmeyerek “İklim hareketinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok” dedi.

İsveç ve Norveç aday göstermişti

İskandinav Kurulu’nun yıllık olarak verdiği ödüle Thunberg’i İsveç ve Norveç aday gösterdi. Ancak Stokholm’de gerçekleştirilen ödül töreninde Thunberg’in temsilcisi genç iklim aktivistinin 350 bin kronerlik (52 bin dolar) ödülü kabul etmeyeceğini söyledi. 

ABD’de bulunan Thungberg, olay ile ilgili Instagram üzerinden açıklamalarda bulundu. “İklim hareketinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok” yazan Thunberg, “İhtiyacımız olan siyasetçilerin ve elinde güç bulunanların bilimi dinlemesi” ifadelerini kullandı. 

İskandinav Kurulu’na ödül için teşekkür eden genç aktivist, Kuzey ülkelerini iklimle ilgili “şöhretine” uygun davranmamakla eleştirdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top