Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Bursa Çevre Platformu: Temiz hava haktır!

Bursa Çevre Platformu: Temiz hava haktır!

Havayı kirletme izni yeniden Meclis gündemine geliyor. 14 Şubat 2019’da Meclis’teki tüm partilerin ortak kararıyla geri çekilen yasal düzenleme (Eski Madde 45) yeniden Meclis’e taşınıyor. Düzenlemenin Meclis’ten geçmesi halinde 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verilecek.

Geçen hafta cuma günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilerek TBMM gündemine getirilmek istenen ‘375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne yönelik kamuoyunda tepkiler giderek yükseliyor. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda, hükümete yakın enerji şirketlerine kolaylık sağlayıp çevreyi kirletmelerine bir kez daha göz yumulmasıyla bugüne kadar verdikleri hiçbir çevre taahhüdünü yerine getirmemiş olan 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verilecek. Böylece teklif yasalaşırsa Türkiye’nin en eski santralleri Haziran 2022 yılına kadar havayı kirletmeye devam edebilecek.

“TBMM verdiği sözü tutmak zorundadır”

Yandaş enerji şirketlerine “çevreyi kirletme izni” getirecek olan yasa teklifi için bir tepki ve açıklama da Bursa Çevre Platformu tarafından yapıldı. Yasa teklifine tepki göstererek termik santrallere 4. defa havayı kirletme izni verildiğini belirten Bursa Çevre Platformu, 14 Şubat 2019 tarihinde Meclis’teki tüm partilerin ortak kararıyla geri çekildiğini de hatırlatarak, “TBMM verdiği sözü tutmak zorundadır” dedi ve tüm milletvekillerine bu teklifi reddetme çağrısında bulundu.

Bursa Çevre Platformu tarafından yapılan açıklamada, “2013’ten bu yana çevre yatırımlarını gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmeyen ve mühletleri yasal düzenlemelerle üç defa uzatılan 15 kömürlü termik santrale dördüncü kez havayı kirletme izni verilmek isteniyor, üstelik üç yıl daha. Teklif yasalaşırsa, Türkiye’nin en eski ve kirli santralleri Haziran 2022’ye kadar havayı kirletmeye, halk sağlığını tehdit etmeye devam edecek” denildi.

Bu teklifle “havayı kirletme izni”nin yeniden Meclis gündemine getirilerek, kabul edilmesi durumunda ise 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verileceğini vurgulayan Bursa Çevre Platformu, “Böylece Türkiye’nin en eski ve kirli santralleri Haziran 2022’ye kadar havayı kirletmeye, halk sağlığını tehdit etmeye devam edecek” dedi.

“Bu teklif geri çekilmelidir”

ÇGD lokalinde yapılan açıklamada ayrıca şunlar yer alıyor:

“Bu kömürlü termik santraller, 2013 yılından bu yana, baca gazı kükürt giderim tesisi, filtre sistemleri veya kül barajı gibi çevre ve halk sağlığının korunması için gerekli yatırımları yapmamakta, halkın sağlığını hiçe saymaktadır. Afşin Elbistan B Termik Santrali hariç bu santrallerin tamamı 2013 yılından itibaren özelleştirilmiştir. Özelleştirilen bu santrallere 2013 yılından itibaren Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarını hiçe saymak pahasına ek süre verilmiş ve çevre yatırımlarını yapmaları talep edilmiştir. Oysa bu şirketler çevre ve halk sağlığını hiçe sayarak, söz konusu çevre yatırımlarını 6 yıldır hayata geçirmemekte, havayı kirletmeye ve halk sağlığına zarar vermeye devam etmektedir.

Bursa Çevre Platformu olarak Bursa Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden acil talebimizdir. Orhaneli Termik Santrali’ne kamu elindeyken, biz Bursalı çevrecilerin mücadelesiyle filtre takılmış ve yıllarca da bu filtreler çalıştırılmıştı. Ancak özelleştirilerek Çelikler Grubu’na satılmasının ardından, firmanın maliyetleri gerekçe göstererek çalıştırmıyor olması kendi karını gözetip halkın sağlığını hiçe sayıyor olması derhal cezalandırılmalıdır. Bu ölüm bacaları kapatılmalı, halkın temiz hava hakkı korunmalıdır.

Tüm partilere ve milletvekillerine de çağrımızdır, Meclis’e gelecek yasal düzenlemeyi geri çekin, reddedin. Bu ölüm bacalarının her geçen gün Bursamızın ve ülkemizin havasını kirletmesine izin vermeyin. Bursa Çevre Platformu olarak; temiz hava soluyana dek mücadelemizi sürdürecek, ölüm bacalarının peşini bırakmayacağız. Temiz Hava Haktır!”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top