Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Başevirgen: “Manisa JES çöplüğüne dönüştürülüyor”

Başevirgen: “Manisa JES çöplüğüne dönüştürülüyor”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, Manisa’daki hava kirliliği artışını TBMM gündemine taşıdı.

Bekir Başevirgen Meclis Başkanlığı’na konu ile ilgili verdiği soru önergesinin ardından yaptığı açıklamada, Manisa’nın havası en kirli şehirler arasında 4. sırada olduğunu belirterek acil önlem alınması gerektiğini söylerken, hukuka aykırı şekilde verilen kararlar ve yapılan uygulamalarla da Manisa bölgesinin adeta JES çöplüğü haline dönüşmeye başladığına da dikkat çekti.

“Hava Kirliliği Ölüme Davetiye Çıkarıyor”

Başevirgen, Türkiye’de hava kirliliği nedeniyle ölümlerin trafik kazası nedeniyle ölümlerden yaklaşık 2 kat fazla olduğunu, kömüre ve fosil yakıtlara dayalı termik santrallerin, yeterli önlem alınmadan yapılan endüstriyel faaliyetlerin ve JES’lerin yanında, her geçen gün yoğunlaşan trafiğin de hava kirliğini arttırdığını, kirli havayı temizlemede son derece önemli olan ormanlarımızın ve yeşil bitki örtümüzün endüstriyel faaliyetler ve yangınlar nedeniyle tahrip olduğunu ifade etti.

“Manisa JES Çöplüğüne Döndü”

Özellikle Manisa’nın, devlet desteği ile talan edilmekte olduğunu, Manisa halkının yıllardır mücadele ettiği JES’ler yüzünden havasını, suyunu, toprağını ve sağlığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Başevirgen, başta Manisa olmak üzere dünyanın en verimli vadisi Gediz Ovası’nın giderek JES çöplüğüne dönüştüğünü söyledi. Başevirgen, JES projelerinin ardında hukuka ve vicdana aykırı şekilde sadece şirketlerin çıkarı kollanarak verilen kararların ve bundan cesaret alan şirketlerin de yasadışı ve hukuka aykırı tutumlarının yer almasının ise, yaşanan doğa tahribatını daha vahim bir hale getirdiğini de savundu.

“Soma’da Kanser Vakaları Artıyor”

Başevirgen konuşmasında, “Soma’da ise termik santral bacasından ve evlerin bacalarından çıkan gazlar ve toz partikülleri sonucu hava kirliliği en üst düzeye ulaşmış, Soma ilçemizde artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden biri haline gelmiştir.” dedi. Soma’da, termik santral bacalarından, JES’ler tarafından havaya salınan zehirli gazlardan ve evlerin bacalarından çıkan gaz ve toz partiküllerinin neden olduğu hava kirliliğinin en üst düzeye ulaştığı kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatan Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını göreve davet etti.

Hava kirliliğinin, Soma’da artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden biri haline geldiğini söyleyen Başevirgen, kanser hastalığına karşı önlem için bacalara elektro filtre ve baca gazı arıtma ünitesi takılmasının şart olduğunu ve hava kalitesi izleme istasyonlarının kesintisiz olarak çalışması ve ölçümlerde süreklilik sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top