Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Bakanlık, Salda’ya ‘göl manzaralı otel’ Nazım İmar Planı’nı onayladı

Bakanlık, Salda’ya ‘göl manzaralı otel’ Nazım İmar Planı’nı onayladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölü’ne dair hazırlanan Nazım İmar Planı’nı onayladı. Salda Gölü Koruma Derneği: Salda’yı rahat bıraksınlar. ‘Millet bahçesi projesinden vazgeçtik’ demiyorlar. Bu proje devam edecek ayrıca köylerde otel, pansiyon yapılacak.

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamada, Salda Gölü ve çevresinde valilik ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Bu kapsamda hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsamaktadır. ÖÇK ilanı ile birlikte her türlü uygulamanın durdurulduğu köylerde, bu plan koşullarına uygun olmak kaydıyla seyrek yoğunluklu kırsal yapılaşmaya imkân tanınacaktır” denildi.

“SEYREK YOĞUNLUKLU KIRSAL YAPILAŞMA”

Burdur Valiliğinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiş, köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür. Tüm bunların yanı sıra onaylanan Salda Gölü Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile; göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmemiştir. Göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerilmiştir. Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür. Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur. Söz konusu plan, 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca ilan ve askı işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılacak olup, ilan sürecinde itiraz olması halinde bu itirazlar değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilecektir. Ayrıca Yeşilova Belediyesi ve Salda Köyünde alt ölçekli plan çalışmaları devam etmektedir.”

SALDA’YI RAHAT BIRAKSINLAR

İmar planının onaylanmasıyla hakkında görüşlerini Evrensel‘e açıklayan Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Osman Gazi Şakar, imar planıyla Salda Gölü manzaralı otellerin yapılmasına onay verildiğini belirtti. Millet bahçesi projesinin tam gaz devam ettiğini belirten Şakar, onaylanan imar planıyla çevre köylerden Salda, Doğanbey ve Yeşilova’da yapılaşmaya izin verildiğini söyledi. Söz konusu köylerin Salda Gölü’ne çok yakın olduğunu belirten Şakar, planda bu köylerin ayrıldığını, otel vb. yapıların buralara yapılmasına izin verildiğini söyledi. Diğer köylerde ise eskisi gibi seyrek ve kırsal yapılaşmaya izin verildiğini belirten Şakar şunları söyledi: “Seyrek yapılaşma olan köyler Salda Gölü’ne uzak köyler. Işıklar köyü göle 4 kilometre uzaklıkta örneğin. Düden 7 kilometre. Ama Salda köyü köye 300 metre uzaklıkta. Doğanbaba ve Kayadibi’nin köye uzaklığı 150-200 metre. Planda ‘Göl çevresinde yapılaşma olmayacak, köylerde yapılaşmaya izin verdik’ derken bunu kast ediyorlar. Ayrıca ‘millet bahçesi projesinden vazgeçtik’ demiyorlar. Bu proje devam edecek ayrıca köylerde otel, pansiyon yapılacak.”

Burdur Valiliğinin, imar planının Salda Gölü’nü gelecek kuşaklara miras bırakmak için onaylandığı açıklamasına ise Şakar şunları söyledi: “Salda’yı rahat bıraksınlar. Salda’nın en güzel hali, devletin Salda’ya dokunmadığı zamandı. ‘89 yılında sit ilan edildi. Ondan sonra Salda’da yapılaşma başladı. Yani ’89 yılındaki haliyle bırakırlarsa, ancak o zaman gelecek kuşaklara miras kalır.”

KARACA: BU KARAR SALDA’NIN RANTA VE TALANA AÇILMASI DEMEK

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise kararın Salda Gölü’nü ranta ve talana açmak anlamına geldiğini söyledi. Karaca, “Karar milyon yılda oluşan Salda Gölü’nün o doğal güzelliğinin artık bundan sonra betona ve yandaşa teslim edileceği anlamına geliyor. Millet bahçesi adı altında doğal varlıklarımızın ve doğal zenginliklerimizin talan edilmesi anlamına geliyor” dedi.

 ‘SALDA’YA DOKUNMAYIN’ DEMENİZ LAZIM

Valilikten yapılan ‘seyrek yapılaşma olacak, gelecek kuşaklara bunun en iyi şekilde bırakılması için yapıyoruz’ sözlerini de değerlendiren Karaca şunları söyledi: “Gerçekte ne yapıyorlar biliyor musunuz, gerçekte bisiklet yolları, kafeteryalar, bungalovlar yaparak ve aslında kıyı kenar çizgisine mesafeyi daraltıp  Salda Gölü’nün on milyon yılda oluşan, dünyada da Maldivler’den sonra ikinci olan o doğal güzelliğini, yılda bir milyon civarında ziyaretçinin getirisini yandaşlarına aktarabilmenin yolunu açıyorlar.

Salda Gölü zaten milletindir ve milletin bahçesidir.  Millet Salda Gölü’ne gelir, Salda Gölü’nün o doğal güzelliğini izler, fotoğraflarını çeker, yeni evlenen çiftlerimiz gelir orada özel günlerini ölümsüzleştirir. Yani Salda Gölü’nde bisiklet binilmez, Salda Gölü’ne gidersiniz izlersiniz o doğal güzelliğini ruhunuzu dinlendirirsiniz ve dönersiniz. Ranta, inşaata, talana, seyrek dahi olsa herhangi bir yapılaşmaya açarak Salda Gölü’nün yapısını doğallığını bozmak hiç kimsenin hakkı değildir. Sayın valinin de Salda gibi önemli bir doğal güzelliğe sahip bir ilin valisi olarak savunması gereken Salda Gölü’dür. Sayın valinin bu açıklamalar yerine Salda’yı rahat bırakın, doğal güzelliğini olduğu gibi koruyalım demesi lazım.”

“KEŞİF YAPILDI, RAPOR ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

Hukuki sürece ilişkin de bilgi veren Karaca, “Keşif yapıldı, sonucunda bir rapor düzenlenecek ve mahkeme karar verecek. Ki keşif raporunun zaten bizim iddialarımızı doğrular nitelikte olacağını düşünüyoruz. Çünkü biz insanların izlediği, gördüğü, kayda aldığı birçok veriyi mahkeme dosyasına sunduk. Ve ben Salda adına hukuki anlamda kazanım olacağına inanıyorum ve inanmak istiyorum.

Ayrıca şunu da eklemeliyim imar planı için ayrı bir hukuksal süreç başlatıldı, millet bahçesi projesi için ayrı bir süreç başlatıldı. Biz bir yandan hukuki mücadelemizi sürdürürken, Salda Gölü’nün doğal yapısının korunması için tüm yurttaşlarımızla bu projenin iptali ve Salda’nın talanına engel olmak, doğal güzelliklerini korumak için de sürdüreceğiz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top