Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Aydın’da JES ihalelerine karşı miting gibi basın açıklaması

Aydın’da JES ihalelerine karşı miting gibi basın açıklaması

Aydın’da, 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi yaklaşık 1500 dolayında kişinin katılımıyla miting havasında geçen bir basın açıklaması yapıldı.

Aydın’da, 110 jeotermal saha çalışması için yapılacak olan ihale öncesi, çok sayıda yaşam alanı savunucusunun katılımıyla basın açıklaması yapıldı. CHP milletvekillerinin de katıldığı basın açıklamasında vatandaşlar, ellerinde döviz ve zeytin dalları ile slogan attı.

Aydın’ın 16 ilçesini kapsayan ve 110 jeotermal saha çalışması için 5-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ihale öncesi, yaşam alanı savunucuları dün akşam saatlerinde basın açıklaması yaptı. Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Efeler Belediyesi ve Aydın Tabip Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen basın açıklamasına Aydın ve ilçelerinin yanı sıra, Manisa Turgutlu, Salihli, Denizli ve İzmir’den de gelen çok sayıda kişi katıldı. Atatürk Kent Meydanı’ndaki eylemde, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül, Hüseyin Yıldız, Efeler Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Fatih Atay, Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, Aydın Barosu temsilcileri ile diğer çeşitli STK temsilcileri de yar aldı. Ellerinde döviz ve zeytin dalları ile alana gelen civar köylerden kadınlar, “Havamıza suyumuza dokunma”, “Kanser olmak istemiyoruz” sloganları attı. Çocukların da aralarında bulunduğu kadınlardan oluşan bir grup ise yere oturarak eylem yaptı.

Mücadelemizde her yerde ve hep beraberiz

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili yaptığı konuşmada, “Şu anda Aydın’dan, Manisa Turgutlu’dan, Salihli’den, İzmir ve Denizli’den olmak üzere birçok il ve ilçeden yürekli insanlar buraya gelmiş. Havasını, suyunu ve toprağını kurtarmak için gelmiş. Bizim topraklarımız birinci sınıf tarım toprağı ve bizlerde birinci sınıf insanlarız. Jeotermalle mücadele için bundan sonra her yerde ve hep beraberiz” dedi.

Hepimiz tek bir şey istiyoruz

Efeler Belediye Başkanı CHP’li Fatih Atay da “Hepimiz bir tek şey istiyoruz. Temiz bir çevre istiyoruz. Başka hiçbir amacımız yok. Özgürce temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz. Kızılcaköy’de yapılacak olan jeotermal santralinin 350 milyon dolarlık ihalesi çıkmış. Kızılcaköy’de jeotermal santralini kuracaklar. Valiliğin hemen arkasında 2 tane kuyu açtılar. Kalfaköy, Yılmazköy’de de var, biz nasıl yaşayacağız. Bu hakkımızı elimizden aldırmayacağız. Jeotermal santralleri yaparak çok kısa sürede para kazanacaksınız diye biz ölmek zorunda değiliz, direneceğiz” diye konuştu.

Kızılcaköylü Gülten Şimşek de “Bizim kimseden para pul isteğimiz yok. Jeotermal şirketler şunu bilsinler ki; Kızılcaköy ve Aydın’a jeotermal santrali kuramayacaklar” dedi.

“Aydınlı, Aydınımıza kıymayın diyor”

CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan şunları söyledi: “Aydınlı ayağı kalktı. Aydınlı, ‘Menderes Ovası’nı öldürmeyin, Aydınımıza kıymayın’ diyor. Bu suyu çocuklar, hayvanlar, böcekler içiyor. Bu havayı hepimiz soluyoruz. Nefes bir kere alınamadığında hayat biter. Havayı, suyu ve toprağı kirletenler biliniz ki, yürekleri kirli olanlardır” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top