Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Avustralya’daki yangında yaralanan koalalar taburcu ediliyor

Avustralya’daki yangında yaralanan koalalar taburcu ediliyor

Yaklaşık 1 milyar 250 milyon hayvanın öldüğü Avustralya’daki yangınlardan kurtulan hayvanlar, artık doğaya dönüyor.

2019’da Avustralya’da çıkan yangınlarda yaralanarak dünyada gündem olan koalalar hakkında iyi haber geldi. Yaralı koalalar, Yeni Güney Galler eyaletinin Port Macquarie bölgesindeki dünyanın yalnızca koalalara bakan tek hastanesinden taburcu ediliyor. 

Yaklaşık 1 milyar 250 milyon hayvanın öldüğü yangınlardan kurtulan hayvanlar, artık doğaya dönüyor. Bir haftada toplam 26 koala Innes Gölü Doğa Koruma Alanı’na bırakılacak. Yan yana bırakılacak hayvanların yaş ve cinsiyetleri, üremelerini teşvik edecek bir topluluk oluşturmak için özel olarak ayarlandı. Bölgedeki yağışların beklentileri aşması, koalaların daha erken bırakılmalarını sağladı. Doğaya geri bırakılan koalaların arasında vücudunun yüzde 90‘ını kaplayan yanıklara sahip Anwen de var.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW), Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde yaklaşık 6 ay boyunca süren ve 30’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği yangınlarda, ormanların en az yüzde 21’inin kül olduğu Şubat sonunda belirlenmişti.

NSW eyaletinde Eylül 2019’da başlayan ve diğer eyaletlerde de etkili olan yangınlarda, toplam 11 milyon hektara yakın alanın ve 3 binden fazla evin kül ve yaklaşık 1 milyar 250 milyon hayvanın da öldüğü açıklanmıştı.

Kırsal İtfaiye Servisi yaklaşık 6 ay süren tüm yangınların, yoğun yağmurların da yardımıyla 2020 yılı 14 Şubat’ta kontrol altına alındığını duyurmuştu.

Kaynak: Avustralya Postası

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top