Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Artvin Çevre Platformu’ndan Cerattepe açıklaması: Vazgeçmeyeceğiz!

Artvin Çevre Platformu’ndan Cerattepe açıklaması: Vazgeçmeyeceğiz!

Cerattepe’de doğayı tahrip eden madencilik faaliyetlerine karşı direnen yaşam savunucularına verilen hapis cezalarına tepki gösteren Artvin Çevre Platformu, “Kararı kabul etmiyoruz, toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaktan asla vaz geçmeyeceğiz” dedi. 

Artvin Çevre Platformu (ARÇEP), Cerattepe’de 16 Şubat 2016 tarihinde maden şirketi araçlarının bölgeye gitmesini engelleyen yaşam savunucularına verilen hapis cezalara ilişkin, kentte bulunan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde basın toplantısı düzenledi.

ARÇEP‘in Ankara’da gerçekleştirdiği basın açıklaması yanı sıra, Cerrattepe direnişçileri için verilen cezalara karşı zamandaş şekilde yapılan tepki ve protesto açıklamaları da oldu. İstanbul ve Bursa gibi illerde yapılan zamandaş açıklamalarla Cerrattepe direnişine ve direnişçilerine sahip çıkılarak, verilen cezalara karşı tepkiler “cezalar yıldıramayacak”, “Cerrattepe biten bir dava değildir” şeklinde protesto açıklamaları ile kamuoyuna duyuruldu

“ARTVİN TAHRİP EDİLİYOR!”

Ankara’da gerçekleştirilen basın açıklamasında Ekoloji Birliği bileşenlerinden olan ARÇEP Dönem Sözcüsü ve Ekoloji Birliği yürütme kurulu üyesi Adem Çiftçi, yaşam alanlarını savunanlara verilen cezaların kabul edilemez olduğunu söyledi. Çiftçi sözlerinin devamında, “Bilindiği üzere ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi, Artvin’in doğası da kar ve rant uğruna sermaye şirketlerinin saldırısıyla yüz yüzedir. Bir yandan derelerimiz, HES’lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmesiyle Artvin’in doğal çevresi tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir” ifadelerini kullandı. Artvin’in doğasına yönelik saldırıların bölgedeki tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğine dikkat çeken Çiftçi, “Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan bir maden şirketinin saldırısı altındadır” dedi.

“VAZ GEÇMEYECEĞİZ!”

Artvin halkının, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde yıllardır mücadele ettiğini vurgulayan Çiftçi, sözlerinin devamında “Artvin halkının karşısında, şirketlerin tarafında yer alan devletin yetkilileri ise, yurttaşların en demokratik haklarını kullanılmasına bile izin vermiyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alınıyor, hak etmedikleri halde birçok, haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor. Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor” diye konuştu. Yaşam savunucularına verilen hapis cezalarını kabul etmediklerini ifade eden Çiftçi, cezaların mücadelelerini engelleyemeyeceğinin altını çizerek, “Toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

ARÇEP‘in (Artvin Çevre Platformu) konu ile ilgili açıklaması şöyle:

Yaşam alanlarını savunanlara, mahkemeler eliyle verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz!

Bilindiği üzere ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi, Artvin’in doğası da kâr ve rant uğruna sermaye şirketlerinin saldırısıyla yüz yüzedir. Bir yandan derelerimiz, HES’lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmesiyle Artvin’in doğal çevresi tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir. Bu saldırılar bölgedeki tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir.

Bugün, eşsiz doğal güzelliğine, eşi bulunmaz endemik bitki çeşitliliğine ve yaban hayata ev sahipliği yapan Arvin’in Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan bir maden şirketinin saldırısı altındadır.

Uygulanan baskıları fırsat bilen Cengiz holdinge bağlı şirket, 32 hektarlık alanda faaliyet gösteren maden sahasını, aşamalı olarak 239,12 hektara çıkarmak istemiştir. Ayrıca, Artvin’in doğasını tamamıyla yok edecek olan 4406 hektar olan maden ruhsat alanının yanı sıra, bitişik 4132 hektarı da alarak işletme sahasını 8538 hektara çıkartmıştır. Artvin halkının talepleri ve yaşam hakkı hiçe sayılarak, Cerattepe’de bir adet önemli içme suyu kaynağı şirkete tahsis edilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi, iki adet su kaynağına da şirket, tahsis kararı olmadan el koymuştur.

Artvin halkı maden şirketleri, HES’ler ve taş ocaklarıyla toprağını, suyunu, ormanlarını tahrip eden ve yağmalayan şirketlere karşı, Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde yıllardır mücadele veriyor.

Artvin halkının karşısında, şirketlerin tarafında yer alan devletin yetkilileri ise, yurttaşların en demokratik haklarını kullanılmasına bile izin vermiyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alınıyor, hak etmedikleri halde bir çok haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor.

Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor, zorla, baskıyla Artvin halkı yıldırılmaya ve mücadeleden vaz geçirilmeye çalışılıyor.

Yaşam alanlarını savunan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere, Yönetim Kurulu üyeleri ve yurttaşlar hakkında açılan davanın, 21 Ocak 2020 tarihili duruşmasında verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz. Üst yargı mercinin bu haksızlığı düzelteceğine inanmak istiyoruz.

Verilen bu cezalar ilk değildir. Bilinmelidir ki uygulanan baskılar, açılan davalar. dün olduğu gibi, bunda sonra da Yeşil Artvin Derneği ve Ekoloji mücadelesi veren Artvinlileri asla yıldırmayacaktır.

Artvin halkı ve yurdun değişik bölgelerinde yaşamlarını idame ettiren biz Artvinliler olarak, tüm demokratik haklarımızı kullanarak, başta Cerattepe’deki maden işletmesi olmak üzere, HES’ler ve taş ocaklarıyla ormanlarımızı, sularımızı ve tüm yaşam alanlarımızı tehdit edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

TOPRAĞIMIZA, SUYUMUZA, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Artvin Çevre Platformu (ARÇEP)

NE OLMUŞTU?

Artvin Cerattepe’de, 16 Şubat 2016 tarihinde maden şirketi araçlarının bölgeye gitmesini engelleyen yaşam savunucuları hakkında açılan davanın karar duruşması 23 Ocak’ta görülmüştü. Duruşmada, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile Dursun Ali Koyuncu, Kamil Güven, Kenan Balcı, Osman Okur ve Bahattin Altuntaş’a, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet Etmek” gerekçesiyle 5 ay; Taylan Kaya ve Yavuz Yenigül’e de aynı gerekçeyle 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top