Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Antarktika’da deniz seviyesinin yükselmesine yol açabilecek devasa bir delik keşfedildi

Antarktika’da deniz seviyesinin yükselmesine yol açabilecek devasa bir delik keşfedildi

Thwaites buzulu “kıyamet” diye de biliniyor: Eğer buzul çökerse, yükselen deniz seviyesi dünya genelindeki büyük şehirleri su altında bırakacak!

Antarktika‘nın Thwaites buzulu “kıyamet” diye de biliniyor: Eğer buzul çökerse, yükselen deniz seviyesi dünya genelindeki büyük şehirleri su altında bırakacak! Buzulun bilim insanlarının uzun zamandır endişe ettiğinden daha hızlı eriyebileceğini düşündüren büyük bir delik keşfedildi.

Büyük Thwaites sırtı eğer tamamen erirse deniz seviyelerini yaklaşık 60 cm’ye kadar yükselmesine neden olacak, bu da dünya genelinde büyük sahil şehirlerinin su altında kalması için yeterli bir seviye.

Birleşik Krallık büyüklüğündeki buz tabakası büyük Batı Antarktika’yı koruyan bariyer işlevi gördüğünden erimesi tüm bölgeyi daha sıcak sulara maruz bırakarak bölgenin istikrarsızlaşmasına neden olacak.

Bilim insanları, şimdi buzulun altındaki deliğin daha önce düşünülenden daha geniş olduğunu söylüyor, bu da onun çökmeye daha yatkın olduğu anlamına geliyor. Boşluğun toplamda yaklaşık 10 km genişliğinde ve 300 metre derinliğinde olması yaklaşık 14 milyar ton buz kütlesinin kaybını temsil ediyor.

Thwaites’e yönelik yeni araştırmayı yöneten NASA‘da radar uzmanı Pietro Milillo, “Boşluğun büyüklüğü şaşırtıcı ve eridikçe buzulun hacminin küçülmesine neden oluyor” dedi.

Milillo, kutup bölgesi üzerinde uçan ve buzula nüfuz eden hava ekipmanlarının kullanıldığı NASA’nın Operation IceBridge isimli programını ve İtalyan ve Alman uydularının topladığı verileri inceleyen ekibi yönetiyor.

Milillo, araştırmacıların önemli bir buz kütlesinin kaybını görmeyi umsa da boşluğun büyüklüğünün şoke ettiğini ekledi.

Science Advances isimli bilimsel yayında yayımlanan bulgular bilim insanlarından oluşan uluslararası ekibin buzula yönelik bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük araştırma projesinin başlamasından sonra geldi.

ABD ve Birleşik Krallık’ın 5 yıl boyunca 38 milyon sterlin ayırdığı (yaklaşık 295 milyon TL) Uluslararası Thwaites Buzulu Birliği buzulun neden bu kadar çabuk değiştiğini anlamaya çalışacak.

Robotların ve okyanus hava istasyonlarının kullanılacağı programda ayrıca alıcılarla donatılmış onlarca foktan da yararlanılacak. Araçların buzul ve etrafındaki suya dair veri toplaması amaçlanıyor.

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Antarktika’da deniz seviyesinin yükselmesine yol açabilecek devasa bir delik keşfedildi” hakkında bir düşünce

 1. Long time reader, first time commenter — so,
  thought I’d drop a comment.. — and at the same time ask for a favor.

  Your wordpress site is very simplistic – hope you don’t
  mind me asking what theme you’re using? (and don’t mind
  if I steal it? :P)

  I just launched my small businesses site –also built in wordpress like yours– but the theme
  slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any feedback)

  Keep up the good work– and take care of yourself during the coronavirus scare!

  ~Justin

Bir cevap yazın

Top