Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ahmet Aras ile MUÇEP arasında İş Birliği Protokolü imzalandı: Kentin haklarını koruyarak yönetmek üzerine protokol

Ahmet Aras ile MUÇEP arasında İş Birliği Protokolü imzalandı: Kentin haklarını koruyarak yönetmek üzerine protokol

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras ile Muğla Çevre Platformu arasında bugün İş Birliği Protokolü imzalandı. Aras, “Kentin geleceği, doğa, ekoloji, insan ve yaşam konusunda hep birlikte hareket etmeye söz veriyorum” dedi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan Kurşunlu Cami karşısındaki Seçim Koordinasyon Merkezi’nde, dün (30 Mart) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras ile Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) arasında İş Birliği Protokolü imzalandı.

Muğla Çevre Platformu adına Halime Şaman, İş Birliği Protokolü imzalanmadan önce konuşma yaparak, “Katılımcı ve sosyal belediyecilik için önemli bir adım atılıyor” ifadelerini dile getirdi.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Muğla Çevre Platformu ve Muğla Afet Koordinasyonu ile protokol imzaladı. Yaşam alanlarının korunması ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla imzanan protokollerde ortak projeler geliştirileceği ve uygulanacağı belirtildi.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ve Muğla Afet Koordinasyonu (MAK) temsilcileriyle protokol imzaladı. Muğla’da yaşanan çevre sorunlarının çözümüne, hukuksal iş birliğine ve afetlere hazırlıkta iş birliği konularında mutabakata varıldı. Muğla Çevre Platformu ile imzalanan protokolde Ekoloji Meclisi ve Ekoloji Komitesinin kurulması, hukuksal iş birliği, kooperatifleşme, belediye meclisinde temsiliyet, kent konseylerinin kurulması, mahalle meclislerinin kurulması, ortak projelerin geliştirilmesi ve uygulanması, iletişim ve danışma maddeleri yer aldı. Maddelerin 1 Nisan 2024 tarihi itibariyle detaylandırılacağı bir kurulun oluşturulması, kuruldaki temsilcilerin MUÇEP ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafında belirlenmesine karar verildi. Muğla Afet Koordinasyonu ile imzalanan protokolde ise afet planlaması, altyapı geliştirme, eğitim ve farkındalık, acil durum müdahalesi maddeleri yer aldı. İmzalanan protokolde tarım alanlarına imar izni vermeme, kaçak yapılaşmaya izin vermeme, Muğla’yı deprem, yangın, kuraklık gibi afetlere hazırlama maddeleri de dikkat çekti.

“KENTİN HAKLARINI KORUYARAK YÖNETMEK ÜZERİNE BİR PROTOKOL HAZIRLIYORUZ”

Ekoloji Birliği eski eşsözcüsü Halime Şaman, “Toplumun kent yaşamında, kent hak savunmasında çok önemli unsurlarından biri olan MUÇEP ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayıyla kentin haklarını koruyarak yönetmek üzerine bir protokol hazırlıyoruz” dedi.

İş Birliği Protokolü’nün insan ve doğa hakları üzerine olduğunu belirterek, “Ekolojik temelde, insan haklarını ve doğa haklarını ihmal etmeden önceleyen bir protokol imzalıyoruz ve bununla aslında tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Bütün Türkiye bunu hakkediyor” sözlerine yer verdi.

“BU PROTOKOLLER BENİM İÇİN HARİTA OLACAK”

Protokol töreni sonrasında açıklamalarda bululan Aras, “Bu protokoller benim için harita olacak. Ekolojinin önceliklelenmesinde bu çalışmaları birlikte yapacağız. Biz bunu bir nebze olsun özellikle Bodrum’da kadın politikaları konusunda başarmıştık. Şimdi bu birlikteliği daha da genişleterek çevre konusunda, ekoloji konusunda da yapmayı planlıyoruz, başaracağız. Bu tabii ki bizim için çok önemli belge olacak. Bizi bağlayıcı bir belge olacak. Buna zaten ben de inanıyorum. Kentin geleceği konusunda, ekoloji konusunda, insan ve yaşam konusunda hep birlikte hareket etmeye ben burada söz veriyorum” dedi.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ”

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) adına söz alan Halime Şaman “Sosyal belediyecilik için önemli bir adım atılıyor. Toplumun kent yaşamında, kent savunmasında çok önemli unsurlarından biri olacak ve muhtemel de gerçekleşecek. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayıyla kentin haklarını koruyarak yönetmek üzere bir protokol hazırlıyoruz. Ekolojik temelde insan hakları ve doğa haklarını ihmal etmeden önceleyen bir protokol imzalıyoruz. Ve bunun da aslında tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye bunu hak ediyor” diye konuştu.


Marmaris Haber

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top