Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > ABD, ‘Paris İklim Sözleşmesi’nden çıktığını BM’ye resmen bildirdi

ABD, ‘Paris İklim Sözleşmesi’nden çıktığını BM’ye resmen bildirdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, “Paris İklim Sözleşmesi”nden çıktığını resmen Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Washington yönetiminin 2017 yılında imzalanan anlaşmadan çıkma kararının bugün BM’ye sunulduğunu söyledi.

Pompeo, “ABD, bugün Paris İklim Sözleşmesi’nden çıkışı sürecini resmen başlattı. Anlaşmalara uygun olarak ABD, BM’ye konuyla ilgili resmi tebligatı sundu. Sözleşmeden çıkış, tebligatın resmen sunulmasının ardından bir yıl sonra gerçekleşecek” dedi.

Pompeo, ülkesinin sözleşmeden çıkacak olmasına rağmen uluslararası ortaklarıyla küresel ısınmayla mücadeledeki çalışmalarının süreceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası boyunca iklim değişikliğini hurafe olarak tanımlamıştı. Trump 1 Haziran’da, istihdamı baltaladığı ve ülke ekonomisine zarar vereceği gerekçesiyle Paris Anlaşması’ndan çekileceklerini duyurmuştu.

“Anlaşmanın iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçladığını” savunan Trump, anlaşmanın Amerikan ekonomisine 3 trilyon Dolar ve 6,5 milyon istihdam kaybına yol açacağını iddia etmişti.

ABD’nin sözleşmeden çıkışı gelecek seçimlerin ardından 4 Kasım 2020’den sonra gerçekleşecek.

Kaynak: EuroNews

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top