Buradasınız
Ana Sayfa > Coşkun Özbucak > Suçlusunuz!

Suçlusunuz!

“Hem suçlu hem güçlü” sözü var. Tam da yazacağım konuya uygun. Severek öldürme de diyebiliriz buna.

İstanbul’da 14 Eylül’de başlayan 9 Kasım 2019 akşamı son erecek olan 16. İstanbul Bianali “Yedinci Kıta” temalı bir etkinlik var. Sanatsal gösterimler ve ekolojisi (plastik-iklim krizi) konusunda söyleşiler ve sunumlar da var.

Bunu duyduğunuzda “Ne güzel, sanatsal etkinliklerde artık ekoloji sorunları da gündem olabiliyor.” diyebilirsiniz. Ama kazın ayağı hiç de öyle değil.

Ekonomik destekçileri olmadan böyle büyük çalışmayı yapamazsınız. Sponsorlar önemli yer tutuyor. Yapılan işlerle destekleyenler uyumlu olursa sorun yok. Bu etkinlik şaşırtıcı!

Etkinlik, 16. İstanbul Bianali “Yedinci Kıta” teması ile düzenleniyor. Bienal petrol türevi olan plastik kirliliğinin yol açtığı sorunlara ve okyanuslarda ortaya çıkan kıta büyüklüğündeki kirliliğe dikkat çekiyor.

Bundan sonrasına dikkat. Bu etkinliğin sponsorlarını, destekleyen ve katkı sunanları sayalım: Petrol ve otomotiv yatırımları sahibi Koç Holding, madencilik alanında büyüyen Eczacıbaşı. Anadolu Efes, Aygaz, Opet, Tüpraş Çanakkale boğazında termik santraller yapan İçdaş Enerji, Ford, TAV gibi şirketleri var.

Bu şirketlerin yaptıkları iş, işçilerinin sıkıntıları, ekonomideki durumları ayrı bir tartışma. Şirketleri incelemiyorum. Doğayı kirleten ürünler üreten, iklim değişikliğinin tetikleyici olan bu şirketlerin-holdinglerin plastik kirliliğini, iklim değişikliğini gündem yapması bir çelişki. Yani hem iklim değişikliğine neden olan üretimi artıracaksınız hem de iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekeceksiniz, olacak iş değil. Bu şirketlerin “sosyal etkinlikler” sorumluluklarını yerine getirme gösterisinden başka bir anlam ifade etmez.

Şimdi sorgulayalım: Bu kadar plastik üretimine gerek var mı? Fosil yakıt kullanmayı kim ya da kimler teşvik ediyor? Bunların üretiminden parayı kazananlar kimler?

Plastik üreterek, fosil yakıtlar kullanarak kirliliğe ve iklim değişikliğine neden olanlardan destek alınmamalı. Onlar vermek isteseler de alınmamalı. Sonuç olarak, temasıyla birlikte sorumluları aklama projesi olmuş. Bu kabul edilemez!

Bu etkinliğe gidilmemeli; etkinlikte görev alan, ekoloji anlamında duyarlı olduğunu söyleyenler de programlarını iptal etmeliler.

Doğanın kirlenmesinden sorumlu olanlar, suçlusunuz! Ağzınızdan kuş da tutsanız, inanılır değilsiniz.

Ekoloji mücadelesi, reklam aracı olarak kullanılamaz.

Coşkun Özbucak
Coşkun Özbucak
1958 yılında Ordu’da doğdu. Öğretmenliği süresinde kurucu başkanı olduğu Eğitim-Sen'de başkanlık ve yöneticilik yaptı. Mitinge Karşı Miting, Üzülme Güneş Yeniden Doğacak, Ordu’dan İnsan Manzaraları ve Dilek Ağacı adlı kitapları bulunuyor. Uzun yıllardır ekoloji mücadelesi içinde aktivist olarak yer aldı. ORÇEV YK üyeliği yanı sıra Ekoloji Birliği YK üyesi olarak da görev yapmayı sürdürmektedir.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top